Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zagrożenie nuklearne: Polska dystrybuuje tabletki antyradiacyjne

Zaniepokojona sytuacją w Zaporożu Polska wyposaża swoje straże pożarne w tabletki antyradiacyjne.

ŹródłoAFP


Tabletki jodku potasu mają właściwości antyradiacyjne.
© Thierry GACHON / MAXPPP / PHOTOPQR/L’ALSACE/MAXPPP

LWojna na Ukrainie tworzy prawdziwą atmosferę strachu we wszystkich sąsiednich krajach. Również kilka godzin później Połącz dyskusję Trwają walki o cztery ukraińskie regiony i ukraińską elektrownię atomową przez Rosję ZaporożePolska przygotowuje się na najgorsze. Polskie władze ogłosiły, że rozdały tabletki antyradiacyjne straży pożarnej w kraju, aby zapobiec narażeniu spowodowanemu wojną na Ukrainie. Polska zaprzecza jednak, że jest powód do niepokoju.

„W ramach środków zapobiegawczych postanowiliśmy rozpocząć dystrybucję tabletek jodku potasu do powiatowych straży pożarnych” – powiedział dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych Blaise Bobosi. „Jest to rutynowy środek w przypadku zagrożenia radiacyjnego, co… obecnie nie ma miejsca” – wyjaśnił.

Czytaj więcejZełenski nazwał Rosję „terrorystą” po strajku w Zaporożu

Tablety muszą zostać przekazane władzom lokalnym, a ostatecznie trafią do punktów dystrybucji, w większości przypadków szkół.

Błażej Pobozy powiedział, że dawek wystarczy dla każdego, kto ich potrzebuje. Również przedstawiciel medyczny obecny na konferencji prasowej ostrzegał przed niebezpieczeństwem niepotrzebnego zażywania tych tabletek.

Błażej Pobozy dodał, że tabletki jodku potasu są środkiem zapobiegawczym w przypadku awarii jądrowej, ale nie przydadzą się w przypadku taktycznego ataku jądrowego. W tej sytuacji „uwalniają się zupełnie inne izotopy i niestety nie ma pigułek, które nas chronią” – powiedział dziennikarzom.

Podkreślił jednak, że atak „nadal blednie” w porównaniu z awarią nuklearną.