Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozpad koalicji rządzącej wprowadza rząd w strefę zamieszek

Rządzący Polską od 2015 roku Sojusz Zjednoczonej Prawicy zniknął we wtorek 10 sierpnia po obaleniu rządu. Jaroslav Kovin, wicepremier I lider partii Porozumienie („Porozumienie”). Ci ostatni reprezentowali umiarkowaną część sojuszu utworzonego z PIS, partią rządzącą i ultrakonserwatystami Zjednoczonego Frontu. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Wciąż po prawej. Jego obalenie traci większość rządu, otwierając fazę politycznej niepewności, podczas gdy kraj wykazuje napięte stosunki z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej W Polsce ślizga się oligarchia „nowej elity”

Dymisja Kovina była wynikiem długotrwałego rozdźwięku między jego partią a wpływowym wicepremierem i liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Pan Kovin, który sprzeciwiał się pisaniu listów do wyborów prezydenckich, był już w stanie chaosu w kwietniu 2020 r. i opuścił rząd. Choć pół roku później został odwołany przez Jarosława Kaczyńskiego, od tego czasu nie odzyskał pewności siebie.

Napięcia między dwoma mężczyznami ostatnio wzrosły, a pan Gov nie ukrywał swojego sprzeciwu wobec dwóch głównych działań rządu. Po pierwsze, ogłoszona wiosną reforma podatkowa oskarżyła lidera Porozumienia o proporcjonalne oddziaływanie na drobnych przedsiębiorców, którzy stanowią serca jego wyborców. Reforma ma kluczowe znaczenie dla ambitnego planu politycznego, który PIS zamierza zapewnić reelekcję.

Napięcia ze Stanami Zjednoczonymi i Europą

Innym punktem spornym są proponowane ciągłe zmiany ustawy o audiowizualnych warunkach, które stanowią, że żadne media nie powinny być w więcej niż 49% własnością firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mimo sprzeciwu premiera Mathewsa Moraviciego powiedział, że plan ma na celu ochronę kraju przed wykupieniem przez korporacyjne media. „Z krajów rosyjskich, chińskich lub arabskich”Wyraźnie widać, że jego celem jest TVN, duży niezależny kanał telewizyjny należący do amerykańskiej grupy Discovery. TVN został przekształcony w realną organizację kampanii przez PiS, głównego konkurenta telewizji publicznej.

READ  Sankcje: UE boleśnie akceptuje dziesiąty środek

Powinieneś przeczytać 60,65% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.