Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe niepokojące Polskę

ten Rosja I to
Białoruś W piątek rozpoczęły się duże ćwiczenia wojskowe, szczególnie potępione
Polska Sąsiedni kraj, w wyniku serii napięć rosyjsko-zachodnich, oskarża każdy obóz o eskalację wrogich manewrów. Manewry te, znane jako „Zabat 2021” (Zachód-2021), odbywają się w dziewięciu rosyjskich bazach wojskowych, pięciu bazach białoruskich i na Morzu Bałtyckim. „Około 200 tys. żołnierzy, ponad 80 samolotów i śmigłowców, 760 pojazdów wojennych, ponad 290 czołgów (…) i do 15 okrętów uczestniczy w ćwiczeniach strategicznych” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Jej marynarka wojenna na Morzu Bałtyckim.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał dekret ogłaszający 30-dniowy stan wyjątkowy na granicy z Białorusią w oczekiwaniu na te ćwiczenia wojskowe i dużą liczbę obaw migrantów. To pierwsza sytuacja kryzysowa w Polsce od upadku komunizmu w 1989 roku. Ze swojej strony rosyjski prezydent Władimir Putin przyjął w czwartek białoruskiego odpowiednika Aleksandra Łukaszenkę w Moskwie, uznając ćwiczenia za znaczące, a NATO, jego strategiczny wróg, zawieszono w Europie Wschodniej.

„Nie zrobimy nic poza tym, co robią nasi wrogowie i rywale”.

Powiedział, że manewry Zapad-2021 „nie były wymierzone przeciwko nikomu, ale ich zachowanie jest logiczne, zwłaszcza patrząc na inne sojusze, zwłaszcza NATO, które poważnie zwiększa swoją obecność wojskową na granicach Unii Rosyjsko-Białoruskiej”. – Nie zrobiliśmy nic poza tym, co robią nasi przeciwnicy i rywale – powiedział Aleksander Łukaszenko. Obaj mężczyźni zapowiedzieli szereg porozumień w celu wzmocnienia ich integracji gospodarczej i, według Władimira Putina, mówili o “stworzeniu zintegrowanej przestrzeni bezpieczeństwa”.

Na konferencji prasowej Polska Times Opublikowany w piątek minister obrony Marius Bloscock szacuje, że ćwiczenia wojskowe przetestowały warszawski “system odpornościowy”, który powinien wiedzieć “jak i kiedy możemy zareagować”. Według niego, oferują Moskwie i Mińskowi możliwość przeprowadzenia „operacji hybrydowych”, takich jak „dezinformacja, prowokacje i incydenty graniczne”.

READ  Polska produkuje 64% europejskich porzeczek | Udane owoce i warzywa

Chociaż Mińsk został oskarżony o zachęcanie do ścigania imigrantów do UE w odwecie za zachodnie sankcje, Marias Blaszko przekonuje, że „zwiększona presja migracyjna” może wystąpić w Polsce, na Litwie i Łotwie po manewrach w 2021 roku. Od czasu uznania przez Zachód ze względu na represje wobec szerokiego ruchu opozycyjnego w 2020 i 2021 roku, białoruski prezydent nawiązał szybką współpracę z Moskwą, przedstawiając swój kraj jako ostatni bastion Rosji przed okupacją NATO. Premier Rosji Michaił Mikostin również będzie w piątek w Mińsku, aby omówić ich integrację.