Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie firmy ransomware ukrywają się na widoku

MOSKWA – Kiedy cyberprzestępcy namierzyli miliony dolarów, które amerykańskie firmy, szpitale i gminy zapłaciły szantażerom internetowym jako okup, dokonali odkrywczego odkrycia: przynajmniej część z nich trafiła pod jeden z najbardziej prestiżowych adresów biznesowych w Moskwie.

Administracja Bidena skupiła się również na budynku East Union Tower, najwyższym wieżowcu w stolicy Rosji. Stany Zjednoczone zaatakowały kilka firm z wieży, próbując ukarać rosyjskie gangi ransomware, które szyfrują cyfrowe dane swoich ofiar, a następnie żądają płatności za ich odszyfrowanie.

Płatności te są zwykle dokonywane w kryptowalutach, walutach wirtualnych, takich jak Bitcoin, które zespoły muszą następnie przeliczyć na standardowe waluty, takie jak dolary, euro i ruble.

Fakt, że ten wieżowiec w finansowej dzielnicy Moskwy stał się oczywistym centrum prania pieniędzy, przekonał wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, że ​​rosyjskie władze tolerują operatorów oprogramowania ransomware. Zauważyli, że cele znajdują się prawie wyłącznie poza Rosją, a przynajmniej w jednym przypadku udokumentowanym w ogłoszeniu amerykańskich sankcji podejrzany pomagał rosyjskiej agencji szpiegowskiej.

„To wiele mówi” — powiedział Dmitriy Smilianets, ekspert ds. analizy zagrożeń w firmie Recorded Future z siedzibą w Massachusetts, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Rosyjskie organy ścigania zwykle mają odpowiedź: w rosyjskim sądownictwie nie ma otwartej sprawy. Nie było obrażeń. Jak oczekujesz, że spróbujemy tych uczciwych ludzi? „

Recorded Future liczy około 50 giełd kryptowalut w Moskwie, finansowej dzielnicy stolicy, które według szacunków są zaangażowane w nielegalną działalność. Żadna inna giełda sąsiedzka nie jest podejrzana o akceptowanie kryptowalut związanych z przestępczością.

przypisane mu…Sergey Ponomarev dla The New York Times

Cyberprzestępczość to tylko jeden z wielu problemów, które wraz z nagromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy i niedawnym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej podsycają napięcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

READ  Carrefour bada możliwość sprzedaży swoich spółek zależnych za granicę

Ministerstwo Skarbu oszacowało, że Amerykanie zapłacili 1,6 miliarda dolarów okupu od 2011 roku. Rosyjska sieć oprogramowania ransomware Ryuk zarobiła w zeszłym roku około 162 miliony dolarów, szyfrując systemy komputerowe w amerykańskich szpitalach w celu walki z pandemią i pobierając opłaty za publikowanie danych. Do Chainalysis, firmie śledzącej transakcje kryptowalutowe.