Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie firmy ransomware ukrywają się na widoku

MOSKWA – Kiedy cyberprzestępcy namierzyli miliony dolarów, które amerykańskie firmy, szpitale i gminy zapłaciły szantażerom internetowym jako okup, dokonali odkrywczego odkrycia: przynajmniej część z nich trafiła pod jeden z najbardziej prestiżowych adresów biznesowych w Moskwie.

Administracja Bidena skupiła się również na budynku East Union Tower, najwyższym wieżowcu w stolicy Rosji. Stany Zjednoczone zaatakowały kilka firm z wieży, próbując ukarać rosyjskie gangi ransomware, które szyfrują cyfrowe dane swoich ofiar, a następnie żądają płatności za ich odszyfrowanie.

Płatności te są zwykle dokonywane w kryptowalutach, walutach wirtualnych, takich jak Bitcoin, które zespoły muszą następnie przeliczyć na standardowe waluty, takie jak dolary, euro i ruble.

Fakt, że ten wieżowiec w finansowej dzielnicy Moskwy stał się oczywistym centrum prania pieniędzy, przekonał wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, że ​​rosyjskie władze tolerują operatorów oprogramowania ransomware. Zauważyli, że cele znajdują się prawie wyłącznie poza Rosją, a przynajmniej w jednym przypadku udokumentowanym w ogłoszeniu amerykańskich sankcji podejrzany pomagał rosyjskiej agencji szpiegowskiej.

„To wiele mówi” — powiedział Dmitriy Smilianets, ekspert ds. analizy zagrożeń w firmie Recorded Future z siedzibą w Massachusetts, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Rosyjskie organy ścigania zwykle mają odpowiedź: w rosyjskim sądownictwie nie ma otwartej sprawy. Nie było obrażeń. Jak oczekujesz, że spróbujemy tych uczciwych ludzi? „

Recorded Future liczy około 50 giełd kryptowalut w Moskwie, finansowej dzielnicy stolicy, które według szacunków są zaangażowane w nielegalną działalność. Żadna inna giełda sąsiedzka nie jest podejrzana o akceptowanie kryptowalut związanych z przestępczością.

przypisane mu…Sergey Ponomarev dla The New York Times

Cyberprzestępczość to tylko jeden z wielu problemów, które wraz z nagromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy i niedawnym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej podsycają napięcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

READ  Holandia i Polska opanują się nawzajem, Niemcy trzymają Węgry - 11-06-2022 o 22:47

Ministerstwo Skarbu oszacowało, że Amerykanie zapłacili 1,6 miliarda dolarów okupu od 2011 roku. Rosyjska sieć oprogramowania ransomware Ryuk zarobiła w zeszłym roku około 162 miliony dolarów, szyfrując systemy komputerowe w amerykańskich szpitalach w celu walki z pandemią i pobierając opłaty za publikowanie danych. Do Chainalysis, firmie śledzącej transakcje kryptowalutowe.