Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja wysyła statek ratunkowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wycieku – 11.01.2023 22:25

Statek kosmiczny Sojuz MS-22 na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, 21 września 2022 r. (AFP/NATALIA KOLESNIKOVA)

Statek kosmiczny Sojuz MS-22 na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, 21 września 2022 r. (AFP/NATALIA KOLESNIKOVA)

Rosja ogłosiła w środę, że 20 lutego wyśle ​​pojazd ratunkowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby sprowadzić trzech członków załogi, których samolot został uszkodzony w katastrofie lotniczej w zeszłym miesiącu.

Statek kosmiczny Sojuz MS-22, obecnie zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, doświadczył spektakularnego wycieku chłodziwa w połowie grudnia, a zdjęcia pokazują strumień cząstek uciekających w przestrzeń kosmiczną z rufy rosyjskiego statku kosmicznego.

Po zbadaniu stanu urządzenia rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos ogłosiła w środę, że uważa za najlepsze wysłanie kolejnego statku kosmicznego, Sojuza MS-23, w celu przywiezienia rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina, a także amerykańskiego astronauty Franka Rubio.

„Zdecydowano o wysłaniu statku kosmicznego Sojuz MS-23 20 lutego 2023 roku bez pasażerów”, powiedział Roskosmos w oświadczeniu, ale z wyposażeniem.

Urządzenie to początkowo miało wystartować 16 marca i miało przewieźć trzech kolejnych pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

„Nie nazwalibyśmy tego zapasowym Sojuzem” — powiedział Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w NASA Johnson Space Center w Houston. Nazywam to alternatywą dla Sojuza.

„Na razie załoga jest bezpieczna na pokładzie stacji” – kontynuował.

Termin powrotu Rosjanina i Amerykanina, który pierwotnie planowano na 28 marca, nie został ogłoszony. Ale ich misja zostanie przedłużona „o kilka miesięcy” – zaznaczył na konferencji prasowej dyrektor lotów załogowych w Roskosmosie Siergiej Krikalow.

Ponadto uszkodzony statek powróci na Ziemię pusty, prawdopodobnie „w połowie lub pod koniec marca” – powiedział.

– Scenariusze awaryjne –

Rosyjska i amerykańska agencja kosmiczna, czekając na przybycie statku zastępczego, w przypadku sytuacji awaryjnej powodującej konieczność ewakuacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozważa kilka scenariuszy. Podkreślili, że taka możliwość jest nadal bardzo mało prawdopodobna.

Rosja ma wysłać misję ratunkową na Międzynarodową Stację Kosmiczną 20 lutego po wypadku, który uszkodził statek kosmiczny Sojuz zadokowany na stacji (AFP /)

Rosja ma wysłać misję ratunkową na Międzynarodową Stację Kosmiczną 20 lutego po wypadku, który uszkodził statek kosmiczny Sojuz zadokowany na stacji (AFP /)

Pierwszy scenariusz to mimo wszystko sprowadzenie trzech członków załogi na pokład uszkodzonego Sojuza, pomimo obaw o to, jaka temperatura może osiągnąć wnętrze statku kosmicznego w momencie lądowania.

Drugim jest zmniejszenie „obciążenia cieplnego” na pokładzie Sojuza poprzez „zmniejszenie wielkości załogi”.

Następnie jeden z trzech pasażerów zostanie przywieziony z powrotem statkiem SpaceX, który również jest obecnie zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W rzeczywistości, oprócz trzech członków załogi, którzy przybyli na pokład Sojuza, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma obecnie jeszcze czterech pasażerów, którzy przybyli na pokład kapsuły SpaceX Dragon – co również powinno ich sprowadzić z powrotem.

Dlatego pomysł polega na zabezpieczeniu piątej osoby na pokładzie „w obszarze, w którym normalnie znajdowałby się ładunek”, wyjaśnił Joel Montalbano, szef programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w NASA.

– Uderzenie meteorytu –

Wyciek wykryto 14 grudnia na pokładzie statku kosmicznego Sojuz, gdy dwóch rosyjskich kosmonautów miało odbyć spacer kosmiczny.

Wstępna ocena przyczyn wycieku chłodziwa wskazała na możliwość naturalnie występującego uderzenia małego meteorytu, szczątków stworzonych przez człowieka na orbicie lub awarii oprzyrządowania.

W środę Roscomos stwierdził, że wersja uderzenia mikrometeoru została „udowodniona eksperymentalnie”. Według rosyjskiej agencji w rurce chłodzącej otworzył się otwór o średnicy „mniej niż milimetr”.

Biorąc pod uwagę prędkość, z jaką według ekspertów obiekt uderzył w Międzynarodową Stację Kosmiczną, może to być „meteor, który przybył z przypadkowego kierunku”, a nie kawałek gruzu, który „nie byłby w stanie pozostać na tej orbicie” w tym czasie. prędkość, wyjaśnił Siergiej Krikalow.

Rosyjska agencja wykluczyła jakąkolwiek awarię mechaniczną.

Dla Witalija Jegorowa, rosyjskiego specjalisty od spraw kosmicznych, decyzje ogłoszone w środę przez Rosyjską Agencję Kosmiczną (Roskosmos) „są idealne dla zapewnienia bezpieczeństwa (załogi) i zminimalizowania szkód dla programu kosmicznego”.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jednym z nielicznych pozostałych obszarów współpracy między Moskwą a Waszyngtonem od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę rozpoczętego 24 lutego i wynikających z niego zachodnich sankcji.

Szef Roskosmosu Jurij Borysow w zeszłym miesiącu pochwalił solidarność Amerykanów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którzy „wyciągnęli rękę, by nam pomóc” w czasie, gdy stosunki między Kremlem a Białym Domem są na najniższym poziomie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wystrzelona w 1998 roku w okresie współpracy amerykańsko-rosyjskiej, w następstwie wyścigu kosmicznego, w którym oba kraje brały udział w okresie zimnej wojny.

Liczne problemy techniczne, oprócz skandali korupcyjnych, nadszarpnęły w ostatnich latach reputację rosyjskiego sektora kosmicznego, który rywalizuje z reputacją Stanów Zjednoczonych w czasach wyścigu kosmicznego.

Rozczarowanie Sojuza MS-22 ilustruje niebezpieczeństwa, które pozostają, pomimo postępu technologicznego, który umożliwia obliczanie i przewidywanie trajektorii ciał kosmicznych, chyba że są one bardzo małe.

READ  Wpadnij do Ikei z tym superfunkcjonalnym łóżkiem z 2 sekretnymi przegródkami! - tablica tekstowa