Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja obwinia straszny wypadek Noki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o błąd oprogramowania

Rosyjska sonda Nauka zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek o 9:29 EDT, ponad tydzień po skalistym wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur 21 lipca. Około 12:34 Nauka zaczęła odpalać swoje rakiety bez wyjaśnienia, co wywołało przerażający łańcuch wydarzeń. W rezultacie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna straciła kontrolę nad sytuacją, a Nauka wysyłała całą stację kosmiczną dryfującą z prędkością około pół stopnia na sekundę. Nieoczekiwany ciąg przesunął stację kosmiczną o około 45 stopni. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wznowiła kontrolę sytuacji o 13:29, około godziny po wypadku. Rosja oficjalnie wyjaśniła, co się stało. Błąd oprogramowania skłonił do dalszego dochodzenia w tej sprawie przez urzędników.

Najlepsza oferta dnia Nierealna oferta zapewnia najpopularniejszy inteligentny domowy gadżet Amazon za 23 USD — plus 40 USD kredytu! Cena katalogowa: 29,98 USD Cena: 22,92 USD Zaoszczędzisz: 7,06 USD (24%) Kup teraz dostępny na Amazon. Możesz otrzymać prowizję dostępną na Amazon. Możesz otrzymać prowizję

Poważny wypadek ISS Nauka

„To jeden z najpoważniejszych wypadków w 24-letniej historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – powiedział Gizmodo Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Utrata kontroli nad sytuacją zagraża kompleksowi a priori.

Fizyk wyjaśnił, że podobny wypadek miał miejsce w 2016 roku. Japoński satelita Hitomi zmusił go do niekontrolowanego obracania się, powodując awarię. Powiedział, że incydentu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie można porównać. Stacja kosmiczna może nie zbliżyła się nawet do zobaczenia uszkodzeń konstrukcji. „Ale nie chcesz 400-tonowego zakładu z dużymi, elastycznymi częściami, takimi jak panele słoneczne, które spadają od końca do końca”.

Zakwestionował również integralność zewnętrznych eksperymentów połączonych przewodowo ze stacją kosmiczną.

Co się stało z Nauką?

„W tej chwili stacja jest w swoim normalnym kierunku, wszystkie systemy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wielofunkcyjny moduł laboratoryjny działają normalnie” – powiedział Władimir Sołowjow w oświadczeniu. Dodał, że stworzyli „niezawodny wewnętrzny interfejs do zasilania i kontroli, […] Oprócz interfejsu zasilania, który łączy urządzenie z terminalem.

READ  Nieszczepiony nauczyciel przenosi wirusa Corona na 18 uczniów w Kalifornii

Sołowiew jest dyrektorem lotu rosyjskiej sekcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powiedział, że „krótkoterminowa awaria programu” spowodowała wypadek w Nauki. „Błędnie wykonano bezpośrednie polecenie uruchomienia silników jednostki, aby go usunąć”. To „doprowadziło do pewnej modyfikacji w kierunku kompleksu jako całości”.

NASA powiedziała, że ​​załodze nigdy nie groziło niebezpieczeństwo. Menedżer programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Joel Montalbano, powiedział, że nie był „wyjątkowo zaniepokojony” wypadkiem. Powiedział, że obserwatorzy misji szkolą się pod kątem tych scenariuszy. Powtórzenie nie jest już możliwe, ponieważ rosyjska załoga zablokowała silniki Nauki.

Powiedział, że poprawka wykorzystała „oczywiście więcej motywu”, niż chciała NASA. Specjaliści od misji wciąż zastanawiają się, ile zmarnowali paliwa.

Misja testowa Boeinga Starlinera przełożona

Ster strumieniowy Zvezda i zacumowany statek towarowy Progress przywróciły Międzynarodową Stację Kosmiczną z powrotem na miejsce podczas wypadku Nukka. Rosyjski zespół prowadzi obecnie testy, które mają zapewnić „bezwarunkowe bezpieczeństwo” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jej załogi. Kosmonauci załadują następnie rosyjski moduł do normalnej aktywności ISS.

Tymczasem NASA przełożyła start Boeinga CST-100 Starliner. Bezzałogowy lot testowy ma wystartować w piątek, a bezzałogowy lot testowy rozpocznie się najwcześniej 3 sierpnia o godzinie 13:20. To „daje zespołowi ISS czas na kontynuację prac nad sprawdzeniem nowo przybyłego modułu Nauka Roscosmosu i upewnienie się, że stacja będzie gotowa na przybycie Starlinera”.

Dzisiejsza najlepsza oferta Unreal Deal daje Ci najpopularniejszy inteligentny domowy gadżet Amazon za 23 USD – plus 40 USD kredytu! Cena katalogowa: 29,98 USD Cena: 22,92 USD Zaoszczędzisz: 7,06 USD (24%) Kup teraz dostępny na Amazon. Możesz otrzymać prowizję dostępną na Amazon. Możesz otrzymać prowizję