Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izraelska firma opracowuje doustną szczepionkę przeciwko Covid-19

Wyobraź sobie szczepionkę Covid w formie pigułki: nie ma potrzeby zastrzyków ani personelu medycznego, możliwa dostawa do domu. Izraelska firma farmaceutyczna Oramid próbuje właśnie to zrobić i ma zamiar rozpocząć pierwsze badanie kliniczne “wczesny sierpień” Jego prezes, Nadav Kidron, powiedział AFP za pośrednictwem oddziału Orafax.

Ponieważ tylko 15% światowej populacji otrzymuje pełne szczepienia, walka z epidemią jest daleka od zakończenia. Kidron powiedział, że szczepionki doustne mają szczególne znaczenie dla krajów rozwijających się, ponieważ ułatwiają logistykę kampanii szczepień.

Ale może również zapewnić impuls do szczepień w bogatych krajach, gdzie strach przed wstrzyknięciem jest jednym z czynników, często niezauważanych, w niechęci do szczepień. Według niedawnego sondażu, prawie 19 milionów Amerykanów, którzy nie chcą być zaszczepieni, zgodziłoby się to zrobić w formie pigułki, gdyby istniała taka możliwość.

„Aby szczepionka działała naprawdę dobrze, musi ją przyjąć jak najwięcej osób”mówi pan Cedron. Inne korzyści obejmują zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i możliwość zmniejszenia skutków ubocznych.

Wyzwania

Pomimo teoretycznych pozytywów, niewiele szczepionek doustnych odniosło sukces, ponieważ aktywne składniki zwykle nie przetrwają podczas przechodzenia przez układ trawienny. Do szczepionek wyłączonych z tej zasady należą szczepionki na choroby przenoszone przez usta lub przewód pokarmowy. Tak więc istnieje skuteczna doustna szczepionka przeciw polio.

Firma Oramed, założona w 2006 r., wierzy, że pokonała przeszkody techniczne, opracowując kapsułkę, która jest w stanie wytrzymać bardzo kwaśne środowisko układu pokarmowego. Technologia ta została opracowana na długo przed epidemią, aby zarządzać Insulina doustna, mówi Qadron, odnosząc się do ratującego życie leku dla diabetyków, który do tej pory był podawany tylko w zastrzykach.

Według firmy, jej metoda, która została opracowana z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Avramem Hershko i jest częścią Naukowego Komitetu Doradczego, chroni insulinę doustną za pomocą kapsułki, której otoczka powoli się rozpuszcza. Kapsułka uwalnia również cząsteczki, które zapobiegają atakowaniu insuliny przez enzymy w jelicie cienkim.

READ  Kolorem, światem, Francją, Europą i podróżami

Ta doustna insulina została przetestowana na setkach pacjentów w badaniach klinicznych w Stanach Zjednoczonych i jest obecnie w fazie badań “trzeci poziom”, najbardziej zaawansowany; Firma wykorzystuje ten sam mechanizm, co doustna szczepionka przeciwko Covidowi, która została opracowana przez spółkę zależną Oravax.

ziarna

Aby wywołać odpowiedź immunologiczną, naukowcy firmy opracowali syntetyczne cząsteczki podobne do koronawirusa. Naśladują one podstawowe struktury patogenu: białko “rosnący”Białko otoczki i białko błonowe.

Większość obecnie licencjonowanych szczepionek, takich jak Pfizer lub AstraZeneca, opiera się na samym białku Spike, co czyni je mniej skutecznymi z czasem z powodu mutacji białka Spike wirusa. Kidron powiedział, że poprzez celowanie w wiele części wirusa, szczepionka Oravax może być odporna na różne warianty.

Firma poprosiła o pozwolenie na rozpoczęcie badań w kilku krajach, takich jak Republika Południowej Afryki, i ma nadzieję rozpocząć pierwsze badania w Izraelu w ciągu kilku tygodni, jeśli pozwoli na to Ministerstwo Zdrowia. Pan Kidron mówi, że przewiduje rolę szczepionek najpierw w krajach rozwijających się, które nie zapewniły jeszcze wystarczającej ilości aktualnych szczepionek.

Dodaje, że jeśli się powiedzie, oznacza to również nadzieję na przyszłe szczepionki doustne. „Wyobraź sobie, że szczepionka przeciw grypie przychodzi do ciebie pocztą, bierzesz ją i gotowe”.