Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA: Astronomowie proszą o zmianę nazwy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

„Kultura abolicji”, ostracyzm osób lub instytucji odpowiedzialnych za rasistowskie, seksistowskie lub dyskryminujące uwagi lub działania, właśnie uczyniła nową ofiarę w Stanach Zjednoczonych: przyszłość Teleskop Przestrzenny James Webb (JWST), nazwany na cześć byłego urzędnika in NASA Pracował w latach 1961-1968. Cztery Naukowcy astronomii W maju wystosowała petycję potępiającą wybór nazwy, która zebrała już ponad 1250 podpisów.

James Webb jest dziś oskarżony o popieranie polityki dyskryminacji gejów i lesbijek podczas pracy w administracji w latach pięćdziesiątych. ” To niefortunne, że NASA uruchamia w kosmosie oszałamiający instrument nazwany na cześć człowieka, którego dziedzictwo jest w najlepszym razie złożone, aw najgorszym odzwierciedla współudział w dyskryminacji gejów w rządzie federalnym. ‘, piszą w kolumnie Amerykański naukowiec. Jednak dla innych badaczy nie ma dowodów na to, że James Webb aktywnie uczestniczył w tej dyskryminacyjnej polityce.

Kontrowersje te wynikają jednak z innych prób zmiany nazw budynków lub obiektów nazwanych imionami postaci historycznych o „wątpliwej” przeszłości – przypomina serwis. Natura. W zeszłym roku członek przemysłu lotniczego zaapelował o zmianę nazwy Centrum NASA w Mississippi na cześć Johna Stennisa, senatora, który wielokrotnie głosował na rozdział Rasizm w latach sześćdziesiątych.

Ostateczna decyzja w sprawie JWST będzie należała do administratora NASA Billa Nelsona, który jeszcze nie wypowiadał się publicznie na ten temat. Niektóre nazwiska były już używane w celu zastąpienia Jamesa Webba, na przykład imię Harriet Tubman, byłej niewolnicy z XIX wieku.NS wiek po użyciu gwiazdy Poprowadzić czarnych ku wolności, czyli dzieło Cecylii Payne-Gaposchkin, której twórczość zrewolucjonizowała rozumienie kompozycjiistnienie na początku XXNS kontrakt. Chyba że do tego czasu odkryjemy szarą strefę w ich przeszłości…

READ  Misja częściowo wykonana dla Thomasa Pesqueta po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej