Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Roman Kent, ocalały z Holokaustu, który negocjował restytucję, zmarł w wieku 92 lat

Roman Kent, ocalały z Holokaustu, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1946 r., Był wieloletnim członkiem zarządu organizacji odpowiedzialnej za żydowskie roszczenia materialne wobec Niemiec, Claims Conference, gdzie zajmował różne stanowiska jako skarbnik, współprzewodniczący komitetu negocjacyjnego i specjalnego doradcy prezydencji.

Podczas swoich różnych zadań Greg Schneider, wiceprezes wykonawczy ds. Roszczeń, powiedział, że Kent wynegocjował z rządem niemieckim miliardy dolarów w zakresie emerytur i odszkodowań dla ocalałych Żydów i bronił interesów tych, którzy przeżyli, z niemieckimi firmami ubezpieczeniowymi, przemysłem i rządami w Europie Wschodniej . konferencja.

W zeszłym roku Kent nagrał wideo w ramach kampanii żądającej od założyciela Facebooka Marka Zuckerberga usunięcia treści odmownych ze wszystkich jego sieci społecznościowych.

Pobierz nasze codzienne wydanie za darmo przez e-mail, aby nie przegapić najlepszych wiadomości! Bezpłatna rejestracja!

Gideon Taylor, przewodniczący Claims Conference, powiedział w oświadczeniu: „Roman był do dyspozycji w każdej sprawie, którą mu przedstawiliśmy, i niestrudzenie poświęcił na nią swój czas i energię.

Saul Cagan, założyciel i dyrektor wykonawczy Claims Conference, z prawej, rozmawia z Nahumem Goldmanem, założycielem i prezesem Światowego Kongresu Żydów w 1958 r. (Courtesy Claims Conference via JTA)

Saul Cagan, dyrektor generalny i założyciel Claims Conference, prawda, rozmawia z Nahumem Goldmanem, założycielem i przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów w 1958 roku (za zgodą Claims Conference via JTA)

Zostanie zapamiętany jako niezłomna siła dobrej woli i niezaprzeczalny obrońca globalnej społeczności żydowskiej. ”

Kent był także prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Żydów Ocalałych z Holokaustu i ich potomków, przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i prezesem Żydowskiej Fundacji Sprawiedliwych, która pomaga nie-Żydom ratującym Żydów podczas Holokaustu.

„Ocaleni z Auschwitz na całym świecie żegnają z wielką wdzięcznością i głębokim smutkiem Romana Kenta, który przez wiele dziesięcioleci był trwałym i wymownym reprezentantem ich wspomnień i życia” – wyjaśnił Christoph Huebner, wiceprzewodniczący Komitetu Oświęcimskiego, z siedzibą w Berlinie. .

Roman Knicker urodził się w Łodzi w Polsce, nie znając dokładnego roku, i przeżył wiele gett i obozów, w tym Merzbachtal, Dornau, Flossenburg i Auschwitz.

Ilustracja: Żydowskie dzieci w łódzkim getcie w 1940 roku (CC BY-SA 3.0 / Bundesarchiv bild)

Jej ojciec zmarł z niedożywienia w łódzkim getcie, a matka zginęła w Auschwitz-Birkenau.

READ  Tydzień temu w rejonie Paryża skonfiskowano 1,5 tony pocisków moździerzowych

Roman mieszkał ze swoim bratem Leonem w innych obozach koncentracyjnych do czasu, gdy amerykańscy żołnierze uwolnili go w wieku szesnastu lat podczas „marszu śmierci” pomiędzy Flossenberg i Dachau.

Po uwolnieniu dwaj bracia spotkali się w Szwecji ze swoją siostrą, Dazą i Rinią.

Dasza zmarł kilka miesięcy później.

W czerwcu 1946 roku bracia wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w ramach rządowego programu przyjęcia 5000 sierot.

Kent mieszkał w Atlancie z rodzicami adopcyjnymi i uczęszczał na Uniwersytet Emory w tym gruzińskim mieście, zanim założył udane międzynarodowe przedsięwzięcie biznesowe.

W 1988 roku dołączył do rady dyrektorów Claims Conference, której zadaniem było zapewnienie odszkodowań wypłacanych przez Niemcy w postaci bezpośredniej pomocy dla ocalałych, programów edukacyjnych i miejsc pamięci.

Dyplomata Stuart Eisenstatt, który pracował z Kentem jako negocjator na specjalnej konferencji ds. Roszczeń, powiedział, że współprzewodniczący komitetu negocjacyjnego „uznał za swoją osobistą misję obrona pozostałych ocalałych do końca.

Jego siła i odwaga były niezrównane, a jego wola i determinacja, by czynić sprawiedliwość, były nieograniczone. „

Ocalały z Holokaustu Roman Kent, 4 grudnia 2018 r., W South Orange w stanie New Jersey. Kredyt: (Don EMMERT / AFP)

W 2016 roku w wywiadzie z okazji Dnia Pamięci o Holokauście UNESCO Kent ostrzegał przed niewłaściwym używaniem języka w celu zaprzeczenia przeszłości.

Powiedział: „Przez lata zauważyłem, że jeśli chodzi o Holokaust w mediach, istnieje tendencja do sterylizacji przeszłości”.

Mówi się, że 6 milionów ludzi „zginęło” lub „zginęło”. Oni się nie zgubili. Nie zostali zabrani. Byli więzieni, głodzeni, torturowani, zabijani i paleni. Trudno to usłyszeć, ale jest to fakt, który musimy chronić, aby zapobiec powtórzeniu się Holokaustu. „

Kent poślubił Hannah Starkman, łodzianinkę i kolejną ocalałą w 1957 roku.

Hannah Kent zmarła w 2017 roku. Pozostawili dwoje dzieci, Jeffreya i Susan oraz troje wnuków i wnuka ich prawnuków.

READ  Wykres dnia - EURJPY (20.12.2022)