Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziennikarz z Białorusi został aresztowany po porwaniu europejskiego samolotu

W niedzielę 23 maja białoruski myśliwiec przechwycił do Wilna lot taniego przewoźnika Ryanair, który dołączył do Aten. Samolot skierowano na lotnisko w Mińsku, gdzie zatrzymano opozycję wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki, założyciela kanału Telegram „Nexta”, Romana Protasewicza. Po stronie europejskiej mnoży się niezadowolenie.

Białoruskie władze uzasadniły interwencję jednego ze swoich samolotów bojowych, aby zmienić tor lotu Ryanaira i zmusić go do lądowania na lotnisku w Mińsku pod pretekstem walki na pokładzie samolotu, a następnie groźby wybuchu bomby, stolicy kraju.

Białoruska opozycja Svetlana Tikanovskaya, która została uznana za zwycięzcę wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r. I od tego czasu jest uchodźcami na Litwie, była jedną z pierwszych, które potępiły to porwanie i nie wahali się uznać, że młody aktywista, który został aresztowany, był jednym z pierwszych, którzy potępili to porwanie. teraz ryzykuje karę śmierci. Według strony informacyjnej Pilsat, ” W listopadzie [2020], KGB dodało blogerów do swojej „listy terrorystów”, ale Protasevi nie został formalnie oskarżony o terroryzm ”.

Jeśli samolot zostanie przechwycony na niebie Białorusi na kilka minut przed wejściem do litewskiej przestrzeni powietrznej, to porwanie tego wewnętrznego lotu UE narusza wszystkie przepisy lotnictwa cywilnego. Natychmiast wywołał falę gniewnych reakcji. Premier Matthews Murawiecki zwrócił się w szczególności o niezwłoczne posiedzenie Rady Europejskiej. Samolot porwany przez Białoruś jest już zarejestrowany w Polsce. Kilku europejskich ministrów, w tym Jean-Yves Le Drian, minister ds. Europy i francuskich spraw zagranicznych, podkreślało niedopuszczalny charakter tego porwania. 9 francuskich pasażerów jest również na tym locie Ryanair.

Od zeszłego lata Białoruś jest ofiarą poważnych niepokojów. Masowe oszustwa w wyborach prezydenckich i brutalne stłumienie przez reżim demonstrantów skłoniły Unię Europejską do nieuznania wyniku wyborów i podjęcia Seria sankcji wobec 88 osób i 7 podmiotów, W tym „prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, jego syn i doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Wiktor Łukaszenka, a także wybitne osobistości z klasy politycznej i aparatu państwowego, wysokiej rangi przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i wielu ważnych graczy gospodarczych”.

Kraje bałtyckie, Białoruś i Ukraina: węzeł gordyjski napięć rosyjsko-europejskich? Nowy Wschód # 7

READ  Dolar testuje wsparcie na 103,35
-->