Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Roman Gierdich, rzecznik przywódcy opozycji w oczach władzy

14:15, 9 stycznia 2022

Znowu zwraca uwagę przekazem, co niewątpliwie nie budzi w nim niezadowolenia. Adwokat Donald Zmierzch
Były szef Rady Europejskiej jest dziś w centrum decyzji, którą w czwartek ma wydać Europejski Trybunał Sprawiedliwości, kierowany przez lidera polskiej opozycji Romana Gierdicia. Nie powinno to łagodzić i tak już bardzo napiętych relacji między Warszawą a Brukselą. Dziwny 50-letni prawnik, którego kariera nie zawsze jest odległa od areny politycznej, został w 2017 roku oskarżony przez prokuratora krajowego o komentarze niezgodne z jego praktyką – co skomentował jako możliwy zarzut. Donalda Zmierzchu.

Prokurator zwrócił się następnie do warszawskiej adwokatury o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które odrzucił przed złożeniem wniosku do sądu w Luksemburgu. – To bezprecedensowa sprawa w historii Adwokatury – powiedział Michael Zacharsky, radny, który wypowiedział się przeciwko „prześladowaniu” swoich kolegów.

Szpieg przez Pegasusa

Adwokat, kochanie liberalnej opozycji Polskie
, w ciągu kilku lat stał się kozłem ofiarnym rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Konserwatystów. Roman Guardich został aresztowany w 2020 roku przez Federalne Biuro Antykorupcyjne za „pranie brudnych pieniędzy”. Sprawę, którą określił jako „doskonałą politykę”, taką jak „zemsta za jego antyrządową akcję”. Przypadkowo lub przypadkowo, dzień po aresztowaniu, prokurator musiał interweniować podczas śledztwa polityczno-finansowego, w którym wymieniono kilka nazwisk osób bliskich władzy.

Przeczytaj także – Polityczna zemsta na prawie w kontekście kryzysu między UE a Polską

Pod koniec grudnia 2020 r. Citizen Lab, mieszczący się na Uniwersytecie Toronto w Kanadzie, ujawnił, że podobnie jak inni członkowie opozycji, izraelskie oprogramowanie Pegasus było wykorzystywane do szpiegowania samego siebie, opisując je jako „watergate polish”. Naciskać. Podobno jego telefon został zhakowany co najmniej 18 razy, co doprowadziło do skargi do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze przeciwko ministrowi spraw wewnętrznych za łamanie praw człowieka.

READ  Paryż otrzymuje wsparcie z Polski

„To zwykle zwierzę polityczne”

Ale mag nie zawsze był usuwany z obozu konserwatywnego z taką siłą. W innej karierze był wiceprzewodniczącym Rady i ministrem oświaty w jednym z rządów PiS (2006-2007), będąc jednocześnie przewodniczącym Ligi Polskich Rodzin, katolickiej partii skrajnie prawicowej. jego rozwiązanie. Był zastępcą nadinspektora w latach 2001-2007. Nie zawahał się wówczas potępić „kampanii homoseksualnej” i wypowiadać się przeciwko zakazowi aborcji, choć daleko mu do szeregów bazy obywatelskiej (PO, centrolewica). Czyje walki dzisiaj wspiera.

Jako geniusz wrogiego obozu uciekinier chce teraz być wielkim atutem dla Donalda Zmierzchu, który musi iść na wojnę w legislaturze 2023, aby obalić rządzącą Partię Narodowo-Demokratyczną. „Ogólnie jest zwierzęciem politycznym. Mam głęboką nadzieję, że będzie chciał wrócić do tej sfery.