Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bez dostępu dla imigrantów MSF opuszcza obszar przygraniczny

Straż Graniczna podjęła decyzję o wycofaniu swojej grupy po tym, jak deportowani uchodźcy byli wielokrotnie blokowani przez polskie władze w dostępie do zalesionego obszaru przygranicznego, w którym szukali schronienia.

Organizacja wolontariacka Médecins Sans Frontières (MSF) ogłosiła w czwartek, że opuszcza granicę polsko-białoruską po zablokowaniu organizacji pomocowych dla migrantów i uchodźców. Ogłoszenie przychodzi po Polsce na początku grudnia. Zakaz wjazdu do strefy przygranicznej został przedłużony o trzy miesiące, nałożony we wrześniu po rozpoczęciu kryzysu migracyjnego spowodowanego przybyciem tysięcy migrantów.

MSF wyjaśnia, że ​​trzy miesiące temu wysłała zespół reagowania kryzysowego, aby pomóc migrantom i uchodźcom w przekraczaniu granicy białorusko-polskiej. Organizacja postanowiła jednak wycofać swój zespół, „wielokrotnie zabraniając dostępu do przygranicznego obszaru lasu, gdzie grupy ludzi przeżywają w ujemnych temperaturach i potrzebują pomocy. Pomoc medyczna i humanitarna”. „Od października MSF wielokrotnie proszono o dostęp do obszarów regulowanych i stanowisk straży granicznej w Polsce, ale bez powodzenia MSF był koordynatorem ds. sytuacji kryzysowych dla Polski i Litwy.

ogrodzenie z drutu

PKraje zachodnie oskarżają Białoruś o spisek w celu infiltracji granic UE Tysiące imigrantów po lecie 2021 roku zaprzeczyło tym zarzutom, powołując się na sankcje nałożone po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku.

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polscy pogranicznicy wielokrotnie wracali na Białoruś od uchodźców i uchodźców.

W odpowiedzi na napięcia z Białorusią Polska zbudowała ogrodzenie z drutu kolczastego Ta 400-kilometrowa granica zgromadziła tysiące żołnierzy. Dostęp do granicy mają wyłącznie osoby niebędące obywatelami, w tym organizacje wolontariackie. Rząd ogłosił w tym tygodniu, że wybrał pierwsze trzy firmy do budowy bariery zastępującej tymczasowe ogrodzenie.

READ  Żydzi w Polsce potępiają skrajnie prawicową wystawę Don Park