Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska odwołuje ambasadora w Pradze za krytykę swojego kraju

Rząd ogłosił w Warszawie w czwartek wieczorem, że nowy ambasador Polski w Pradze zostanie odwołany za krytykę jego kraju w konflikcie z Czechami o wydobycie węgla. „Premier Mateusz Morawiecki postanowił rozpocząć proces odwołania ambasadora RP w Czechach. Najbardziej nieodpowiedzialne wypowiedzi na temat kopalni Turo są nie do przyjęcia.Rzecznik polskiego rządu Piotr Mller powiedział na Twitterze.

Czechy domagają się zamknięcia kopalni, która znajduje się w pobliżu granicy państwa. Zdaniem Pragi eksploatacja tej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego ma negatywny wpływ na środowisko obszarów przygranicznych, których mieszkańcy skarżą się na hałas, zapylenie i ograniczenie zaopatrzenia w wodę. W rozmowie z Deutsche Welle Ambasador RP Mirosław Jasiński wyraził optymizm co do przyszłego rozwiązania. „Przyjazny” Konflikt wokół kopalni.

Mówiąc jednak o genezie konfliktu wokół kopalni, powiedział:„To chamstwo, brak zrozumienia i niechęć do dialogu – przede wszystkim po stronie polskiej”. W maju unijny trybunał, który zajął Pragę, nakazał zawieszenie, po krótkim (pilnym) orzeczeniu w maju ubiegłego roku. „Od razu” Funkcja kopalni. Decyzja zapadła we wrześniu po tym, jak Warszawa została skazana na karę w wysokości 500 tys. euro dziennie do zamknięcia kopalni węgla brunatnego.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że odmówili zapłaty grzywny w związku z tym „Nielegalne zezwolenie”. Mirosław Jasiński został oficjalnie ambasadorem RP w Pradze 20 grudnia. Polska placówka dyplomatyczna w Pradze jest bez ambasadora od czerwca 2020 roku.

READ  W Polsce rosnący rap nacjonalistyczny