Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rewolucyjny nowy sposób na „wyłączenie” niepokoju

Rewolucyjny nowy sposób na „wyłączenie” niepokoju

Dowiedz się, w jaki sposób naukowcy odkryli innowacyjny i skuteczny sposób walki z lękiem poprzez manipulowanie ekspresją określonych genów.

Nadzieja w niepokoju

W obliczu stale rosnącego wzrostu przypadków lęku na świecie znalezienie nowych metod leczenia jest więcej niż pilne. Obecne leki nie są wystarczająco skuteczne dla wielu pacjentów, a dostęp do psychologów pozostaje trudny. W tym kontekście naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Exeter odkryli nowy sposób opracowywania leków przeciwlękowych. Ten przełom może zmienić życie milionów ludzi cierpiących na tę chorobę.

Klucz: ekspresja genów

Naukowcy odkryli, że odpowiedzią jest wzmocnienie pewnych genów, które naturalnie zmniejszają niepokój. Manipulując tymi genami u myszy, uzyskali obiecujące wyniki. Odkrycie tej nowej metody leczenia może zrewolucjonizować sposób, w jaki radzimy sobie z lękiem i go leczymy.

MiRNA miR483-5p: nadzieja na walkę z lękiem

Badania koncentrowały się na wykorzystaniu miRNA miR483-5p, który działa na poziomie ciała migdałowatego, regionu mózgu zaangażowanego w regulację emocji, a zatem powiązanego z lękiem. Manipulując tym miRNA u myszy, naukowcy odkryli, że działa on na gen Pgap2, co prowadzi do zmian w morfologii neuronów mózgu i zachowań związanych z lękiem. W ten sposób miR483-5p jest w stanie blokować skutki stresu wywołanego przez ciało migdałowate, co tłumi niepokój.

Jeśli dzieje się to naturalnie, dlaczego cierpimy z powodu niepokoju?

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego niektórzy ludzie cierpią z powodu lęku, skoro ten naturalny mechanizm jest obecny. Odpowiedź leży w fakcie, że proces ten działa tylko przy niskim poziomie stresu. Kiedy stres jest spowodowany ostrym wydarzeniem traumatycznym lub trwa przez długi czas, naturalne mechanizmy już nie wystarczają.

W tym miejscu do gry wchodzi terapia, aw niektórych przypadkach leki przeciwlękowe. Jeśli zostanie opracowany lek, który będzie w stanie zwiększyć działanie tych miRNA, możliwe będzie przeciwdziałanie lękowi nawet przy większym stresie.

READ  Osoby dotknięte chorobą rozwijają odporność, która może trwać kilka lat

Wielki przełom w walce z lękiem

To odkrycie toruje drogę nowym lekom przeciwlękowym. Nie powinniśmy jednak zapominać, że psychoterapia pozostaje niezbędna. Niezbędne jest kontynuowanie walki, aby wszyscy ludzie mieli dostęp do opieki psychiatrycznej, niezależnie od ich zasobów ekonomicznych. Dzięki temu postępowi naukowemu możemy mieć nadzieję na znaczną poprawę w radzeniu sobie z lękiem, na lepszą jakość życia milionów dotkniętych nim osób. Chociaż z niepokojem oczekujemy rozwoju tych nowych terapii, musimy nadal wspierać dostęp do psychoterapii dla wszystkich.