Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dowiedz się, co ujawnia nauka

Dowiedz się, co ujawnia nauka

Czy uważasz, że deja vu było najdziwniejszym zjawiskiem, jakie może wywołać nasz mózg? Odkryj „deja-rêvé”, jeszcze bardziej wciągającą tajemnicę, którą nauka próbuje rozwikłać.

Narodziny koncepcji „już wyśnionego”

Mówiąc o ciekawych zjawiskach neurologicznych, często przychodzi na myśl deja vu. Istnieje jednak inna, bardziej niejednoznaczna koncepcja: „już śniłem”. W 2018 roku neuronaukowcy rozpoczęli badanie tego niewyjaśnionego zjawiska, które nazwali „déjà-rêvé”. Jeśli „déjà-vu” odnosi się do uczucia ożywienia zdarzenia, które już zostało przeżyte, „déjà-rêvé” odnosi się raczej do wrażenia, że marzenie podczas naszego stanu czuwania.

Nowe perspektywy zrozumienia mózgu

Chociaż rzadko, doświadczanie „déjà-rêvé” jest częstsze u osób z padaczką. Zjawisko to, choć kojarzone z „déjà-vu”, zawiera wiele niuansów, które warto zbadać. Rzeczywiście, badanie „déjà-rêvé” może otworzyć nowe horyzonty dla lepszego zrozumienia działania ludzkiego mózgu.

Pionierskie badanie „Deja Riffe”

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Stymulacja mózguNaukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie, Centrum Badań nad Mózgiem i Poznaniem (CNRS) oraz Uniwersytetu w Nancy wspólnie stworzyli klasyfikację różnych typów „déjà-rêvé”. Ten krok jest niezbędny, aby lepiej przeanalizować i zrozumieć to fascynujące zjawisko.

Deja śnienie i epilepsja

Naukowcy przebadali 42 uczestników z padaczką, u których napady wywołały uczucie „już śniło”. Pacjenci ci zostali poddani elektrycznej stymulacji mózgu w różnych obszarach wewnętrznego obszaru skroniowego mózgu. Dane zebrane podczas tego badania umożliwiły ustalenie związku między „faktycznym snem” a neuronauką badanych osób.

Zdaniem naukowców pacjenci zazwyczaj byli w stanie stwierdzić, że obrazy, które przychodziły im do głowy podczas tych epizodów, pochodziły ze snów, które mieli dwa lub trzy dni wcześniej. Ponadto wielu może opisać określone elementy narracyjne swoich snów. Naukowcy sugerują, że sny są halucynacyjnymi doświadczeniami zmysłowymi o strukturze narracyjnej. W ten sposób pacjenci mogą ponownie przeżywać części tych snów na jawie.

READ  Niedobór galaktyk spiralnych wokół nas wyjaśnia symulacja

Rozróżnij „déjà-rêvé” i „déjà-vu”

Inni pacjenci należą do kategorii „wspomnień”, których wspomnienia senne zawierają niewiele szczegółów lub nawet „stan snu” bliski „déjà-vu”. Ci ludzie znajdują się w stanie snu o nieokreślonej treści umysłowej. Na razie badacze uważają, że „déjà-rêvé” mylono z „déjà-vu”. Jednak ta ostatnia jest „pozbawiona treści mentalnej” i jest postrzegana jako poczucie swojskości, które nie przekłada się na obrazy w głowie.

Krótko mówiąc, „déjà-rêvé” jest interesującym zjawiskiem neurologicznym, które, choć związane z „déjà-vu”, ma swoje własne cechy. Dalsze badania tej tajemnicy nauki mogą doprowadzić do lepszego zrozumienia działania ludzkiego mózgu i poszukiwania nowych sposobów pomocy osobom z epilepsją lub innymi zaburzeniami neurologicznymi.