Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Retro: 2021 obfituje w raporty

Rok 2021 obfitował w informacje o imigracji, a informatorzy imigracyjni dziennikarze informowali, jak najczęściej, w teren, aby opowiedzieć historie wygnańców. Od Calais do Tunezji, ale także na Bałkanach, wzdłuż szlaków migracyjnych. raporty.

1 / Litwa-Polska: Kryzys dyplomatyczny i humanitarny na granicy”

Ponad 300 mężczyzn, głównie Irakijczyków, spędziło miesiące w obozie w Rudninkai na Litwie. Źródło: Informacje o imigrantach

Migranci informacyjni udali się na Litwę, gdzie latem tego roku rozpoczął się kryzys migracyjny zorganizowany przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, w odpowiedzi na sankcje nałożone na niego przez Unię Europejską. Tysiące ludzi – głównie z krajów Bliskiego Wschodu, ale także z Afryki – trafiło do obozów na Litwie, dolatując samolotem do Mińska, a następnie pieszo przekraczając granicę litewską.

>> „Teraz nie wiem, co robić”: na Litwie afrykańskich studentów szantażowała Białoruś

Migranci zbierają się w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego, próbując przekroczyć granicę z Polską w obwodzie grodzieńskim na Białorusi 8 listopada 2021 r. Źródło: Reuters
Migranci zbierają się w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego, próbując przekroczyć granicę z Polską w obwodzie grodzieńskim na Białorusi 8 listopada 2021 r. Źródło: Reuters

Kryzys przeniósł się następnie na południe, do granicy z Polską, wczesną jesienią. W obliczu napływów Warszawa wprowadziła na swoich granicach stan wyjątkowy i uchwaliła ustawę zezwalającą na przymusowe powroty na Białoruś. Stan wyjątkowy pozwolił również na stworzenie wzdłuż granicy strefy wykluczenia, do której nie mają wstępu organizacje pozarządowe ani media.

Setki ludzi tkwiło w polskim lesie na kilka dni, a nawet tygodni. Co najmniej 14 osób, w tym bardzo małe dzieci, straciło życie w Polsce i na Białorusi od początku kryzysu.

>> „Na granicy Białorusini znają tylko trzy słowa: „Jedź do Polski””

2/ W Bośni i Hercegowinie tysiące ludzi nadal żyje na granicy w niepewnych warunkach

Latif, młody Afgańczyk na granicy Bośni i Chorwacji, w grudniu 2021 r. Źródło: Charlotte Boitiaux / InfoMigrants
Latif, młody Afgańczyk na granicy Bośni i Chorwacji, w grudniu 2021 r. Źródło: Charlotte Boitiaux / InfoMigrants

La rédaction s’est rendue dans le nord de la Bosnie, à Bihac, où des milliers de migrants sont bloqués depuis plusieurs années et survival à la frontière nord du pays, dans l’espoir d’entrer en Crombatie de l’ . Pod koniec grudnia 2020 r. pożar w obozie Lipa, około trzydziestu kilometrów od Bihać, wysiedlił blisko 1300 osób. Przez około rok mieszkali w obozie przejściowym, który powstał około trzydziestu kilometrów od Bihać. Nowy obóz został ostatecznie otwarty pod koniec listopada 2021 r.

READ  Co najmniej dziesięć osób zostało rannych w zamachach w Kijowie

>> Na granicy z Bośnią ci nieredukowalni migranci, którzy mimo śniegu i zimna chcą przedostać się do Chorwacji

3/ W Melilli młodzi imigranci marzą o kontynencie

Osoby ubiegające się o azyl przy wejściu do CETI w Melilli.  Źródło: Informacje o imigrantach
Osoby ubiegające się o azyl przy wejściu do CETI w Melilli. Źródło: Informacje o imigrantach

W tej hiszpańskiej enklawie graniczącej z Marokiem emigranci informacyjni udali się na spotkanie z młodymi Marokańczykami żyjącymi bez dokumentów. Aby skorzystać z promów i dostać się do kontynentalnej Hiszpanii, niektórzy podejmują duże ryzyko. Podobnie jak oni, młodzi wygnańcy z Afryki Subsaharyjskiej czekają w Melilli, aby móc kontynuować swoją podróż na kontynent. Dla wszystkich innych pandemia Covid-19 utrudniła codzienne życie.

>> Raport: Oblężona młodzież marokańska wędrowała bez przyszłości w Melilli

4/ W Calais dramat paczek i wraków

W Calais wysiedlenia i demontaż obozów dla wygnańców odbywają się prawie codziennie.  źródło: Utopia 56
W Calais wysiedlenia i demontaż obozów dla wygnańców odbywają się prawie codziennie. źródło: Utopia 56

Podobnie jak w 2020 r., sytuacja emigrantów mieszkających w Calais i Grande-Synth była bardzo trudna w 2021 r. Info emigranci odwiedzili północną Francję, aby donieść o postępującym demontażu nieformalnych obozów. Życie codzienne jest nadal bardzo trudne: oprócz nieznośnych warunków życia, stowarzyszenia potępiają przedłużenie zakazu dystrybucji żywności w centrum miasta.

>> W Calais, pięć lat po „dżungli”, codzienne życie imigrantów się pogarsza, ale marzenie o Anglii trwa

Grupa migrantów na gumowej łodzi w Wimereux, niedaleko Calais, próbująca dotrzeć do Anglii 16 grudnia 2021 r. Źródło: Reuters
Grupa migrantów na gumowej łodzi w Wimereux, niedaleko Calais, próbująca dotrzeć do Anglii 16 grudnia 2021 r. Źródło: Reuters

Rok upłynął również pod znakiem kilku tragedii na francuskim wybrzeżu. Chociaż liczba prób przekroczenia kanału pozostaje wysoka, bezprecedensowe zatonięcie miało miejsce 24 listopada. W wypadku zginęło co najmniej 27 osób. W sumie co najmniej 30 osób zginęło w ciągu roku, a cztery zaginęły.

>> „Oczywiście, że się boję”: w Grand Synthe i Calais migranci postanawiają wyjechać mimo śmiertelnego wraku statku

5/ W Kraju Basków, na południu Francji, przejścia z Hiszpanii stają się coraz bardziej niebezpieczne

Rzeka Bidasoa stanowi naturalną granicę między Francją a Hiszpanią.  Źródło: Informacje o imigrantach
Rzeka Bidasoa stanowi naturalną granicę między Francją a Hiszpanią. Źródło: Informacje o imigrantach

Migranci informacyjni udali się na południe Francji, do granicy z Hiszpanią, gdzie tysiące migrantów, pomimo dużej obecności policji, próbują przedostać się do Francji z miasta Irun. Aby przekroczyć morską granicę Bidasoa, którą władze francuskie chcą osądzić, oszukując czujność policji, ci wygnańcy podejmują coraz większe ryzyko.

READ  Bretania jest rozdarta nad swoim modelem rolniczym i jego dewastacją

>> Raport: Na granicy francusko-hiszpańskiej duża obecność policji nie odstrasza migrantów

6/ W Rumunii na nowej bałkańskiej drodze

Migranci na granicy Serbii i Rumunii.  Źródło: Reuters
Migranci na granicy Serbii i Rumunii. Źródło: Reuters

Nowy szlak migracyjny otworzył się na Bałkanach w 2021 roku. Uwięzioni w Serbii coraz więcej emigrantów przejeżdża przez Rumunię, szukając wejścia do Unii Europejskiej i próbując kontynuować swoją podróż do Europy, na Zachód. W większości to tylko jeden krok. Niewiele osób chce osiedlić się w tym byłym komunistycznym kraju.

>> „Myśleliśmy, że dotrzemy do Rumunii… ale w rzeczywistości nie”: w Timisoarze imigrantów niosło marzenie o innej Europie

7/ W Belgii nielegalni imigranci walczą o uregulowanie swojej sytuacji

Niezarejestrowany strajkujący głodówka na uniwersytecie w Brukseli 29 czerwca 2021 r. Źródło: Reuters
Niezarejestrowany strajkujący głodówka na uniwersytecie w Brukseli 29 czerwca 2021 r. Źródło: Reuters

Imigranci informacyjni spotkali wielu z 450 nielegalnych imigrantów, którzy rozpoczęli 60-dniowy strajk głodowy w Belgii wiosną 2021 roku. Zostali zainstalowani w kościele i dwóch uniwersytetach w Brukseli i zażądali dokumentów po latach spędzonych w kraju — do 20 lat dla niektórych.

Strajk został zawieszony po tym, jak rząd obiecał uregulować sytuację większości nielegalnych imigrantów. Ale w rzeczywistości prawie wszystkie wydane dotychczas decyzje w tych sprawach były negatywne. W proteście przeciwko temu, co określili jako zdradę słowa rządu, pod koniec listopada pięciu byłych strajkowiczów złożyło pozew przeciwko państwu belgijskiemu.

>>Belgia: Po zawieszeniu strajku głodowego nielegalni imigranci podzielili się między zmęczeniem a strachem o przyszłość

8/ W Grecji zaostrzenie polityki imigracyjnej i militaryzacja granic

Kobieta zbiera oliwki w obozie Mavrovoni na Lesbos 25 listopada 2021 r. Źródło: Reuters
Kobieta zbiera oliwki w obozie Mavrovoni na Lesbos 25 listopada 2021 r. Źródło: Reuters

Rok po pożarze, który zdewastował obóz Moria we wrześniu 2020 roku, na egejskiej wyspie Lesbos, migranci informacyjni powrócili na miejsce zdarzenia. W obozie Mavrovuni (znanym również jako Kara Tepe), który został pospiesznie zbudowany po pożarze, tysiące ludzi wciąż żyje w przerażających warunkach. Nowy ogrodzony obóz na wyspie miał zostać otwarty latem 2021 roku, ale budowa jeszcze się nie rozpoczęła.

>> Na Lesbos, rok po pożarze Morii, migranci stracili wszelką nadzieję na „bardziej humanitarne” przyjęcie

READ  100 dni po inwazji Rosji na Ukrainę Bruksela nałożyła szósty pakiet sankcji, aby Moskwa się ugięła
Funkcjonariusze policji patrolują grecką granicę w regionie rzeki Evros w sierpniu 2021 r. Źródło: EPA
Funkcjonariusze policji patrolują grecką granicę w regionie rzeki Evros w sierpniu 2021 r. Źródło: EPA

Na kontynencie migranci informacji podróżowali na wschodni kraniec Grecji, w pobliżu rzeki Evros, która wyznacza granicę lądową z sąsiednią Turcją. Region został mocno zmilitaryzowany po przybyciu migrantów w marcu 2020 r., kiedy Ankara otworzyła swoje granice.

Obszar ten jest niedostępny zarówno dla dziennikarzy, jak i organizacji pozarządowych, ale przekraczają go migranci, którzy po przekroczeniu rzeki znajdują się bez pomocy.

>> Granice Evros, wysoce zmilitaryzowanej greckiej ziemi niczyjej, gdzie „nikt nie może dotrzeć do migrantów”

9/ W Tunezji migranci utknęli w kraju, który nie ma im nic do zaoferowania

Abou Bakr i El Hassan żałują, że nie znaleźli pracy w Tunezji, aby zapłacić przemytnikowi i kontynuować podróż do Europy.  Źródło: Dana Albuz/Information Immigrants
Abou Bakr i El Hassan żałują, że nie znaleźli pracy w Tunezji, aby zapłacić przemytnikowi i kontynuować podróż do Europy. Źródło: Dana Albuz/Information Immigrants

Migranci informacyjni powrócili do południowej Tunezji, gdzie w 2021 r. odnotowano znaczny wzrost liczby migrantów opuszczających łodzie migrantów. W trakcie dyskusji: Pandemia COVID-19, która poważnie wpłynęła na gospodarkę Tunezji.

Wraz ze spowolnieniem turystyki, cała działalność kraju została zatrzymana, zmuszając wielu młodych ludzi do szukania pracy gdzie indziej. Wielu emigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy czasami doświadczyli horroru libijskich więzień, również opuszcza Tunezję. Kiedy przybyli do tego kraju i rzucili się na kolana kryzysem gospodarczym, nie mogli znaleźć sposobu na rozpoczęcie nowego życia.

>> W Tunezji miasto Zarzis zostało zalane ciałami migrantów

10/ W Alpach coraz więcej rodzin stawia czoła zimnie i śniegowi, aby przekroczyć granicę

Migrant przekracza Alpy, w Bryanson, pewnego wieczoru w lutym 2021. Źródło: Mehdi Chebil dla InfoMagrants
Migrant przekracza Alpy, w Bryanson, pewnego wieczoru w lutym 2021. Źródło: Mehdi Chebil dla InfoMagrants

Zimą 2020-2021 migranci informacji udali się do francuskich Alp, aby spotkać się z wygnańcami, którzy chcą przekroczyć górę, aby dotrzeć do Francji z sąsiednich Włoch. Zmienił się ich profil: oprócz samotnych mężczyzn do stowarzyszeń pomocy imigrantom przybywa coraz więcej rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, a nawet osób starszych.

>> Z Włoch migranci postanowili przekroczyć Alpy pomimo niebezpieczeństw