Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Puchar Świata 2023 – Francja XV / „Jeśli się zepsuje…”: Antoine Dupont, możliwość powrotu i związane z nim ryzyko

Puchar Świata 2023 – Francja XV / „Jeśli się zepsuje…”: Antoine Dupont, możliwość powrotu i związane z nim ryzyko

Przez tydzień 15. francuski samochód wstrzymał oddech. Podobnie jak wielu jej zwolenników, którzy dzień po dniu z niecierpliwością oglądają nowe odcinki smutnego serialu. Seria ta niewątpliwie dotyczy stanu zdrowia Antoine’a Duponta. Kapitan i lider techniczny drużyny The Blues odstąpił od protokołu w związku z wstrząsem mózgu w ubiegły czwartek w meczu przeciwko Namibii (96-0) po brutalnym bezpośrednim zderzeniu z Johanem Diesselem. To wystarczy, aby rzucić cień na resztę jego Pucharu Świata, a co za tym idzie, na jego drużynę.

Na szczęście dalsze wieści napawały optymizmem. Imponująca połowa mięśnia sercowego, cierpiąca na złamanie jarzmowe szczęki, przeszła operację 22 września w szpitalu uniwersyteckim Burban. Następnie mieszkaniec Tuluzy spędził kilka dni wolnych z rodziną w swojej wiosce Castelnaud-Magnoc w Pirenejach. Powinien wkrótce ponownie spotkać się z kolegami z drużyny i nawet jeśli dostanie zielone światło od personelu medycznego, w niedzielę wznowi treningi. Jeśli chodzi o jego powrót do rywalizacji, mógłby nastąpić podczas potencjalnego ćwierćfinału Habsów, czyli w weekend 14-15 października. Ale czy to na serio możliwe?

Vincent o DuPont: „Ważne będzie samo posiadanie go w grupie”

Stabilność i zjednoczenie

„W chirurgii obowiązują zasady, ale nie ma prawdy absolutnej. – natychmiast pyta dr François Morel, chirurg szczękowo-twarzowy z Rouen. Po dokonaniu oceny chodzi o wybór najlepszej opcji.” W tym przypadku zdecydowano się na szybką operację DuPonta i poddanie się osteosyntezie, podczas której na jego twarzy umieszczono dwie tytanowe płytki. „Gdybym miał zająć się tą sprawą, wybrałbym taką opcję” – powiedział. Praktykujący kontynuuje. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć skuteczną stabilizację w najkrótszym czasie.”

„Umieszczamy tytanowe płytki, aby utrzymać kość w jej początkowej pozycji, ponieważ została złamana i przemieszczona. Chodzi o to, aby zachować fragmenty kości podczas procesu zespolenia. „wyjaśnia dr Jérôme Bourlé, również chirurg szczękowo-twarzowy, mieszkający w Lyonie. Ogólnie rzecz biorąc, do osiągnięcia stabilności kości potrzebne są cztery tygodnie. Po sześciu tygodniach konsolidację uznaje się za zaawansowaną. Stamtąd można wznowić prawie normalną aktywność.

READ  „Pokazujemy światu, że ukraińscy sportowcy walczą” – mówi para ukraińska.
zdjęcie

Antoine Dupont (Francja)

Źródło: Getty Images

To od niego zależy, czy zechce zaryzykować

Innymi słowy, ścisłe dotrzymanie terminu fuzji zmusiłoby firmę DuPont do poddania się po zakończeniu mistrzostw świata. Jednak wyobrażenie sobie jego powrotu do gry na potencjalny ćwierćfinał – przeciwko Republice Południowej Afryki, jeśli hierarchia grup A i B pozostanie niezmieniona – zaledwie trzy tygodnie po operacji, nie jest wcale naciągane. „„Musimy wyraźnie rozróżnić to, co zalecamy w życiu codziennym, od obecnej sytuacji, która jest bardzo specyficzna, ponieważ dotyczy sportowca wysokiej klasy biorącego udział w międzynarodowych zawodach”.parafrazuje dr Morrell.

„Myślę, że na Mistrzostwach Świata FIFA, których finał zaplanowano za tydzień, nie zagra, nawet przy najlepszych intencjach. Ale po trzech, czterech tygodniach jest inaczej.”O tym decyduje specjalista, który rządzi „Podejmowane ryzyko jest mierzone”.. „W ten sposób powiedziałbym mu, żeby już więcej nie grał”.szepcze doktor Bourlé, który podobnie jak jego kolega nie miał przed sobą dokumentacji medycznej Antoine’a Duponta i dlatego chciał zachować szczególną ostrożność. Przed dodaniem: „Teraz od niego zależy, czy chce zaryzykować”.

Nosić maskę, aby usunąć strach?

No właśnie, czego mamy się bać zwykłego Francuza nr 9 w przypadku kolejnej kolizji z tą samą okolicą twarzy? „Niebezpieczeństwo jest podwójne, Potwierdza to Jerome Bourle. Rzeczywiście może nastąpić ponowne przemieszczenie złamania. Wtedy kość może się luźno złamać (W małych fragmentach, przyp. red.) Na tytanowych płytkach. Co doprowadziłoby do dalszych komplikacji. – Jeśli tak będzie dalej, tym lepiej. Ale jeśli się zepsuje, nie będzie się dobrze bawił. François Morel zgadza się. Nadmierne awarie sprzętu nie są czymś, co cenimy. „A potem będzie mógł robić, co zechce, i nie wróci przez trzy tygodnie”.

READ  Kibic Anderlechta Eddy Merckx był menadżerem i „graczem” RWDM: „Walczył z nami, ale byliśmy ostrożni”
Aby jak najbardziej uniknąć tego katastrofalnego scenariusza, 26-latek może nosić maskę, pod warunkiem, że będzie ona zgodna z zasadami określonymi przez Światową Unię Rugby. „Im lepiej jest chroniony, im bardziej wstrząs jest rozprowadzany w innym miejscu, a nie do złamania, tym lepiej. Wolę jednak nie posuwać się za daleko.”Doktor Morrell przyznaje. „Rozwiązaniem może być cienka maska, taka jaką noszą piłkarze. Sugeruje dr Burlet. „To chroniłoby zygoty przed dalszym ryzykiem urazu i wtórnego przemieszczenia”. Na razie musimy jeszcze poczekać, pielęgnując nadzieję, że Antoine Dupont wkrótce wróci na boisko. Jednak świadomość, że ten powrót nie będzie pozbawiony ryzyka.
zdjęcie

Antoine Dupont (XV dla Francji) kontra Namibia | Puchar Świata 2023

Źródło: imago