Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Berlin dąży do rozszerzenia Unii Europejskiej w roku 2030, a Polska pozostaje temu przeciwna

Berlin dąży do rozszerzenia Unii Europejskiej w roku 2030, a Polska pozostaje temu przeciwna

Niemiecki rząd opowiedział się za rekomendacjami ekspertów w sprawie rozszerzenia UE, podobnie jak miało to miejsce w Paryżu. Polska może jednak sprzeciwić się takiej polityce.

Komitet ekspertów, na którego czele stoją ministrowie UE Niemiec i Francji, opublikował w zeszłym tygodniu raport, w którym stwierdził, że rozszerzenie do 2030 r. jest konieczne, proponując jednocześnie szereg kroków. Remont Aby się do tego przygotować, należy wdrożyć zakrojone na szeroką skalę inicjatywy europejskie.

Niemieccy prawodawcy z zadowoleniem przyjęli te propozycje, ale podkreślili ryzyko opóźnień.

Rok 2030 może być rokiem ekspansji, jeśli wszystkie strony wdrożą niezbędne reformy„, powiedział Euractiv Christian Petri, poseł i rzecznik Partii Socjaldemokratycznej (SPD) do spraw europejskich.

„Obecna sytuacja jest niestabilna” Ostrzegł, powtarzając początkową reakcję Partii Zielonych, trójstronnego partnera koalicyjnego Niemiec.

Dodał: „Przystąpienie nowych członków leży w interesie Unii Europejskiej i uczyni ją silniejszą, stabilniejszą i bezpieczniejszą”. – powiedziała w zeszłym tygodniu Chantal Kopf, rzeczniczka Partii Zielonych do spraw europejskich. Przypomniała, że ​​jej zdaniem instytucje europejskie i demokratyczne są atakowane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostrzeżenia te są zgodne z nowym raportem, który ma zostać opublikowany we wtorek (26 września) przez Centrum Polityki Europejskiej (CEP), niezależny zespół doradców, z którym zapoznał się Euractiv.

Odpowiedzieć „Niebezpieczne wpływy zewnętrzne i gra o władzę w regionie” UE musi pilnie uznać cztery kraje Bałkanów Zachodnich, które od prawie dziesięciu lat utknęły w poczekalni UE, pisze Eleonora Poli, badaczka z CEP w Rzymie.

„W czasie, gdy wokół regionów tworzą się centra władzy, UE zasygnalizuje, że nie jest wystarczająco silna, aby działać jako spójna potęga regionalna, jeśli będzie opóźniać integrację części swojego obszaru geograficznego”. Powiedziała Euroactive, zauważając, że Chiny, Rosja i Arabia Saudyjska już starają się wzmocnić swoje wpływy na Bałkanach.

READ  ERC: Lista łotewskich klasycznych pretendentów

Olaf Scholz podczas posiedzenia Rady Europejskiej 30 czerwca 2023 r. [Union européenne]

Polska: największa przeszkoda

Niektórzy jednak obawiają się, że ten ambitny harmonogram zostanie opóźniony ze względu na sprzeciw wobec reform, które we francusko-niemieckim raporcie uznano za kluczowy warunek wstępny dla członków UE.

„Główną przeszkodą jest brak woli politycznej niektórych państw członkowskich, zwłaszcza tych wzywających do szybkiego przystąpienia Ukrainy do UE”.powiedział pan Petrie.

Polski rząd jest zdecydowanym zwolennikiem członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, pozostaje jednak przeciwny takim działaniom, jak ograniczanie zasady jednomyślności w procesie decyzyjnym rządów UE.

„Biorąc pod uwagę brak woli politycznej, termin 2030 r. nie wydaje się obecnie realistyczny”.„, pani Polly powiedziała EURACTIV.

Czy po wyborach brakuje dynamiki?

Proces ten może jednak utrudniać także brak spójności w kwestiach europejskich w ramach niemieckiej koalicji, do której należy także FDP. Zdarzyło się to już kilka razy w przeszłości.

Jeśli FDP również z zadowoleniem przyjmie „Szerokie propozycje” Dał już jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie popierał polityki podatkowej rządzonej większością głosów, a nie konsensusu, jak domagają się francusko-niemiecki eksperci.

To by było wszystko ” Zła droga „O tym oświadczył rzecznik Wolnej Partii Demokratycznej do spraw europejskich Michael Link Lioractiv.

Rola, jaką Niemcy odgrywają w procesie ekspansji i reform, może zmienić się także w wyborach śródokresowych, gdyż wybory parlamentarne w 2025 roku mają doprowadzić do przesunięcia rządu w prawicę. W sondażach centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD) tuż za nią plasują się obecnie centroprawicowa Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), które zajmują trzecie miejsce.

Choć CDU wciąż zastanawia się nad odpowiedzią na raport, już zapowiedziała, że ​​zwleka z kwestią rozszerzenia.

„To nie historia decyduje o członkostwie, ale to, czy państwo spełnia wszystkie wymogi, zwłaszcza w zakresie praworządności”.Günter Krichbaum, poseł CDU i rzecznik do spraw europejskich, powiedział Euractiv.

READ  Hans Niemann, amerykański gracz oskarżony o oszustwo, złożył skargę

„Negocjacje akcesyjne mogą zająć wiele lat, a nawet dziesięcioleci, a niepowodzenia nie są rzadkie”.Pan Krichbaum przestrzegł, uważając, że wyznaczanie terminu było błędem.

Petrie wskazał jednak na możliwości rozwoju„Od lat nigdy nie był tak duży”. Kolejne kroki związane z propozycjami francusko-niemieckimi rządy UE będą prawdopodobnie omawiać podczas rozpoczynającego się w środę (27 września) kolejnego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej poświęconego sprawom publicznym.