Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przerwa w dostawie prądu: mamy to od lat!

Przerwa w dostawie prądu: mamy to od lat!

Opublikowano 9 grudnia 2022 r




Dla mnie
+

Media i świat polityki (wreszcie) rozumieją, że mamy problem z produkcją prądu. Zwykle obwiniają siebie za swoje problemy jądrowy I stąd Wojna na Ukrainie. Przekonamy się, że problem ma charakter strukturalny i nie jest bliski rozwiązania.

obecna sytuacja

Obliczmy aktualną dostępność w bezwietrzne noce. (czyli mniej więcej aktualna pogoda na 8 grudnia 2022 r. i następny tydzień)

  • Jądrowy ………. 40 gigawatów (liczba optymistyczna)
  • Gaz ……………..15 GW (maksymalnie do daty)
  • Hydro……………. 15 GW (to samo)
  • węgiel
    Paliwo i biomasa…. 2 gigawaty

suma………………………. 72 gigawaty

Historyczny rekord w 2012 roku… 102 gigawaty
Szczyt ostatnich lat to …… 90 GW

Aktywność gospodarcza jest bardzo słaba, z niemieckim węglem możemy mieć trochę do przodu. Media i instytucje chętnie to przyjmują, a szkoda! Ale nawet przy bardzo niskim poborze szczytowym, około 75 GW, wieczorem o godzinie 19 będziemy musieli importować z Niemiec. Zgodnie bowiem z ich podwójnymi rozmowami Niemcy starannie utrzymywali wystarczającą ilość węgla i węgla, aby mieć nadwyżki, nawet w szczytowym okresie.

A co z przyszłością?

(Być może) Pamiętamy, że jeszcze przed epizodem awarii jądrowej RTE martwiło się. Problem jest strukturalny.

Nawet przy 90% dostępności energii jądrowej, czyli 54 GW, będziemy mieli 86 GW: nie przejdziemy.

A 90 proc. będzie trudne do osiągnięcia ze względu na „duże usprawnienie” rozbudowy elektrowni.

We Flamanville będziemy mieć 1,6 GW więcej, czyli 88 GW: to samo, zwłaszcza jeśli zwiększymy zużycie energii elektrycznej i zamkniemy elektrownie węglowe. RTE i EDF przewidują obecnie, że zużycie energii elektrycznej może się podwoić do 2050 r. Dzięki wysiłkom szczyt może zostać ograniczony, ale wyobrażamy sobie, że będzie nadal wzrastał do około 120 do 150 GW.

READ  Zbliża się sezon Nobla: pięć rzeczy, które warto wiedzieć

Więc jeśli szybko nie zbudujemy elektrowni gazowych, czeka nas co najmniej dziesięć lat przerw w dostawie prądu i czas na zainstalowanie reaktorów EPR… jeśli Zadianie na to pozwolą.

Na ten moment prawo energetyczne i wieloletni program energetyczny pozostają bez zmian: tendencja do energetyki jądrowej „50%”, zamknięcie 12 elektrowni. Być może powyższe dziesięć lat jest zbyt optymistyczne.

A Niemcy nic w nim nie zmieniliEnergifindi, wraz z końcem energetyki jądrowej i węgla. Ich nieprzestrzeganie tych postanowień zakończy się wraz z wybuchem wojny na Ukrainie.

Producenci agregatów prądotwórczych mają przed sobą przyszłość.