Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przegląd prasy codziennej z soboty 1 maja 2021 r

Oto nagłówki prasy krajowej na sobotę 1 maja 2021 r

poranek :

• Międzynarodowe Centra Inwestycyjne przyczyniają się do powstania 20 466 nowych firm w 2020 r. Regionalne Centra Inwestycyjne (IRC) przyczyniły się do powstania 20 466 nowych firm w 2020 r., W pierwszym roku po reformie dla tej instytucji, zgodnie z oceną IRC. Centra te świadczyły również usługi eskortowe i wspierające 18 111 małych, średnich i bardzo małych firm, aktywnych lub będących w trakcie tworzenia – wynika z komunikatu prasowego wydanego przez Departament Prezesa Rady Ministrów z okazji czwartkowego spotkania w Rabacie. , Czwarte posiedzenie Międzyresortowego Komitetu ds. Reformy międzynarodowych ośrodków ratowniczych.

• Zdumiewający wzrost oczekiwanej produkcji zbóż do 98 milionów kwintali. Prognozowana produkcja trzech głównych zbóż na sezon 2020-2021 szacowana jest na 98 milionów kwintali, co oznacza wzrost o 54,8% w porównaniu ze średnią z pięciu lat (63,3 Mq) i 206% w porównaniu z poprzednią kampanią. Piątek Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa Morskiego, Rozwoju Wsi, Wody i Leśnictwa. Produkcja ta jest wynikiem 4,35 mln ha zbóż uprawianych w ramach tej kampanii, przy stanie wegetatywnym 75% od dobrego do bardzo dobrego, jak wyjaśniło ministerstwo w komunikacie prasowym.

Wydanie:

• Zatwierdzenie projektu dekretu w sprawie wyjątkowej rewizji list wyborczych izb zawodowych. W czwartek Rada Rządu zatwierdziła projekt dekretu nr 2.21.302 w sprawie organizacji wyjątkowej rewizji list wyborczych rad zawodowych. Minister Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Zawodowego, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych stwierdził, że projekt dekretu ma na celu, w ramach przygotowań do zbliżających się terminów wyborów członków izb zawodowych, wyznaczenie terminów przeglądu tego procesu. Rzecznik rządu Saeed Amzazi podczas briefingu prasowego po posiedzeniu Rady.

Produkty spożywcze: w ciągu pierwszych piętnastu dni ramadanu wykryto ponad 1000 naruszeń przepisów. Według Departamentu Spraw Publicznych i Zarządzania Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Reformy Administracyjnej, w ciągu pierwszych piętnastu dni Ramadanu odnotowano około 1054 naruszeń. . W odniesieniu do jakości towarów i produktów przechowywanych lub oferowanych do sprzedaży, wspólne komitety zajęły i zniszczyły 71 ton towarów nie nadających się do spożycia lub niespełniających wymaganych norm.

READ  Polska potwierdza zniesienie okręgu dyscyplinarnego dla sędziów

Blok Al

• Tempo szczepień przyspieszyło po otrzymaniu miliona nowych dawek. W piątek Maroko otrzymało 500 000 dawek chińskiej szczepionki, po otrzymaniu dodatkowych 500 000 dawek na początku tego tygodnia, zwiększając udział Maroka w tej szczepionce do 2,5 miliona dawek, według źródła prasowego. Na początku kwietnia podczas wywiadu wideo z przewodniczącym Izby Reprezentantów Habibem al-Malikim, przewodniczącym Chińskiego Narodowego Kongresu Ludowego Li Zanshu, wskazał, że jego kraj, który dostarczył Królestwu dużą ilość szczepionek, zagwarantuje dawki szczepionek przeciwko Covid-19, aby zapewnić Maroko 10 milionów dawek szczepionek w kwietniu i maju. Maroko do tej pory otrzymało tylko milion dawek.

• Asystenci techniczni i administracyjni są zobowiązani do poprawy warunków. Krajowy Związek Asystentów Technicznych i Asystentów Administracyjnych Szkolnictwa Narodowego i Szkolnictwa Wyższego wezwał do jak najszybszego opublikowania rozporządzenia zmieniającego, aby umożliwić asystentowi technicznemu i asystentowi administracyjnemu poprawę ich warunków. Zapewnienie ich godności i kwalifikacji w związku z ich istotną rolą w szkołach publicznych i instytucjach uniwersyteckich, czy to na uniwersytetach i w rezydencjach uniwersyteckich, czy w szkołach wyższych powiązanych z uniwersytetami. Krajowe Biuro tego związku wezwało Ministerstwo Nadzoru, Krajowe Biuro ds. Szkolnictwa Wyższego, Dzieł Społecznych i Kulturalnych oraz Administrację Szkolnictwa Wyższego do niezwłocznego podjęcia poważnego i odpowiedzialnego dialogu w tej kategorii.

Rissalat Al Oumma

• DGAPR dokłada wszelkich starań, aby stworzyć nowoczesny model zarządzania. Według Generalnego Delegata ds. Administracji Więziennej i Reintegracji Mohameda Salaha Tamaka, Generalny Delegat ds. Administracji Więziennej i Reintegracji (DGAPR) zapewnił wszystko, co w jego mocy, aby opracować nowoczesny model zarządzania i nowy wizerunek instytucji karnych. Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji trzynastej rocznicy powstania Generalnej Dyrekcji Zarządzania i Reintegracji Więziennictwa Tamek podkreślił, że działania te polegają na inauguracji kilku projektów strukturalnych o wielu wymiarach, które urzeczywistniają koncepcję ludzkości, a nie tylko slogan, który podkreśla edukacyjną rolę zakładów poprawczych.

READ  Globalny wzrost rynku produktów marynowanych z kluczowym graczem 2022-2029 | Kraft Heinz, Bluebonnet Creek Farms, Van Holten Pickles

• Burita rozmawia ze swoim norweskim odpowiednikiem. Minister Spraw Zagranicznych, Współpracy Afrykańskiej i Marokańczyków przebywających za granicą Nasser Bourita spotkał się w czwartek za pośrednictwem łącza wideo z Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Norwegii In Mary Eriksen Suried. W kontekście podkreślenia doskonałych stosunków między Marokiem a Norwegią, obaj ministrowie potwierdzili wspólne pragnienie ich dalszego wzmocnienia, zwłaszcza poprzez zintensyfikowanie konsultacji politycznych, a także poprzez opracowanie wspólnej mapy drogowej prowadzącej do konkretnych wspólnych inicjatyw, jak wskazała prasa zwolnienie z ministerstwa.

Al Ittihad Al Ichtiraki

• Włoski magazyn potwierdza ogromną skuteczność marokańskich służb bezpieczeństwa w walce z terroryzmem. Włoski magazyn „Panorama” w swoim najnowszym numerze poświęcił obszerny artykuł o roli wywiadu marokańskiego w światowej wojnie z terroryzmem. Przegląd potwierdził, że „skuteczne i nowoczesne marokańskie służby wywiadowcze stanowią bastion przeciwko fundamentalizmowi i ich strategicznej roli w zapobieganiu nowym atakom w Europie”, co odnosi się w szczególności do wkładu Maroka w rozbicie komórki terrorystycznej we Francji w przeddzień ta randka. Od świąt wielkanocnych.

• Ochrona danych osobowych: zapobieganie wykorzystywaniu do celów innych niż te, które regulują proces zbierania. Omar Al-Soghrooshni, Przewodniczący Komitetu Krajowego podkreślił, że ochrona danych osobowych oznacza zapewnienie dostępu do tych informacji tylko osobom do tego upoważnionym oraz zapobieganie ich wykorzystaniu do celów innych niż te, które przewodniczyły ich gromadzeniu. Kontrola ochrony danych osobowych (CNDP). Celem ochrony tych danych nie jest ograniczanie gromadzenia lub dostępu do danych osobowych, ale zapewnienie, że dostęp do nich mają tylko upoważnione osoby i nie są one wykorzystywane w żadnym celu. Powiedział, że oprócz tych, dla których została zebrana.

Assahra Al Maghribia

• Maroko daje istotne miejsce dla wspólnych działań afrykańskich. Pod światłym przywództwem Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI Maroko daje fundamentalne miejsce wspólnym afrykańskim działaniom, które stawiają żywotne interesy kontynentu i obywatela Afryki w centrum swoich zmartwień z nową dynamiką współpracy afrykańsko-afrykańskiej. . Minister ds. Solidarności, Rozwoju Społecznego, Równości i Rodziny Jamila Al-Musli zapewniła, że ​​kontynent samodzielnie stawia czoła wyzwaniom. Wokół trylogii: Pokój, bezpieczeństwo i rozwój ta szlachetna wizja zainicjowana przez króla ma na celu „wyłonienie się nowej Afryki: silnej Afryki, odważnej Afryki, która zajmuje się obroną swoich interesów, Afryki, która ma na nią wpływ”. Minister przypomniał podczas panafrykańskiej wideokonferencji zorganizowanej przez Instytut Mandeli pod tytułem „Ponowna refleksja na temat miejsca kobiet i młodzieży w Afryce po COVID-19”.

READ  Polska składa skargę na politykę klimatyczną UE – EURACTIV.com

• Maroko odnotowało nadwyżkę handlową z Polską o około 180 mln dolarów w 2020 roku. Ambasador RP w Maroku Krzysztof Karovsky powiedział w czwartek, że Maroko odnotowało w 2020 roku nadwyżkę handlową z Polską na poziomie 180 mln dolarów. Polski dyplomata przemawiał na konferencji prasowej przy okazji 230. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.