Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prywatny Bank Millennium z siedzibą w Genewie przechodzi w ręce UBP

Związek Banków Prywatnych (UBP) nabył Millennium Privé Bank, należący do portugalskiej grupy BCP, i zarządzał 3,5 mld franków pod koniec 2020 r., wynika z komunikatu prasowego opublikowanego we wtorek. Klienci Millennium pochodzą głównie z Portugalii, Brazylii i Afryki, regionów, które UBP już obejmuje i zamierza rozwijać w ramach tego procesu.

Dzięki tej akwizycji, której ceny nie ujawniono, UBP zamierza zwiększyć zarządzane aktywa o ponad 4 miliardy franków, które na koniec 2020 roku sięgnęły 147 miliardów. Uruchomiony w Genewie w 2003 roku Millennium jest spółką zależną jednego z najważniejsze grupy portugalskiej bankowości, Portugalski Bank Komercyjny, 17 000 pracowników, z których około 10 000 jest rozsianych po całej Polsce, Mozambiku i Angoli. Sonangol, angolska firma naftowa, jest również 19% udziałowcem Grupy BCP, a także 30% własnością chińskiego konglomeratu Fosun, będącego w rękach miliardera Guo Guangchang, często określanego przez Warrena Buffeta jako Azjata.

Zwiększ zyski w zeszłym roku

W 2018 roku, dzięki obecności tego ważnego akcjonariusza, Millennium planowało rozwój chińskich klientów, wyjaśnić czas Jej dyrektorem generalnym jest Jose Salgado. Obecnie około 30% aktywów zarządzanych przez Bank of Geneva pochodzi z Angoli i Mozambiku, a 60% z rynków brazylijskiego i portugalskiego.

Z 82 pracownikami na koniec zeszłego roku Millennium odnotowało spadek aktywów o 4% w ubiegłym roku do 3,5 miliarda franków, denominowanych w euro o 40% i dolarach o 58%. Firma odnotowała zysk netto w wysokości 7,3 mln franków, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu do 2019 roku. Zysk ten wyniósł 9,3 mln w 2017 roku i 9,5 mln w 2018 roku.

Jeśli chodzi o powody sprzedaży, „wielkość stała się kluczowym czynnikiem w zarządzaniu majątkiem, ale przejęcie nie było preferowaną drogą dla BCP, który chciał skoncentrować się na swojej podstawowej działalności w zakresie bankowości detalicznej w Portugalii, Polsce i Mozambiku”, opisuje Jose Salgado. , Dołączył czas.

Przeczytaj także: 2020, bardzo dobry rok dla zarządzania majątkiem

Przychody operacyjne spadły w ubiegłym roku o 2%, pomiędzy 3% wzrostem prowizji (klienci byli bardziej aktywni ze względu na większą zmienność na rynku akcji) a 21% spadkiem przychodów odsetkowych (ze względu na spadek stóp procentowych w USA postanowiono ożywić gospodarki w marcu 2020 r.) . Wydatki również spadły o 2% w 2020 r. w wyniku niższego podatku od osób prawnych w Genewie i niższych kosztów podróży pracowników.

READ  VoyagExpert prezentuje swoje europejskie ambicje

Trudność w przyciąganiu klientów

Jose Salgado przyznał, że brak możliwości podróżowania w zeszłym roku utrudnił pozyskanie nowych klientów. W ostatnim raporcie rocznym tysiąclecia, określając, że znalezienie nowych klientów za pośrednictwem wideokonferencji jest jak „znalezienie igły w stogu siana”. Napływ kapitału netto wyniósł w zeszłym roku 2,8 miliona franków, w porównaniu do 247 milionów w 2019 roku (-99%): „Pandemia podkopała jeden z filarów naszej strategii, czyli pozyskiwanie klientów”, powiedział dyrektor generalny. Millenium istnieje tylko w Szwajcarii.

Po tym, jak UBP kupił bank, a nie tylko jego klientów, nazwa Millennium w Szwajcarii zniknie. Konta klientów muszą zostać przeniesione na koniec roku, a różnica przegrupowana w następnym roku. Nie podano żadnych informacji o konsekwencjach dla zatrudnienia. W ostatnich latach UBP dokonał kilku przejęć, w tym ABN Amro Szwajcaria i działalność międzynarodowa Lloyda Oparte na Królewski Bank Szkocji.