Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prokuratura Europejska przejmuje ochronę interesów finansowych Unii Europejskiej

Uruchomiono europejski plan naprawy: 750 miliardów euro z pierwszymi pożyczkami w tym miesiącu. Ale Bruksela planuje monitorować, jak wydawane są pieniądze. Nadzór finansowy będzie podlegał Prokuraturze Europejskiej. Ten nowy organ, którego celem jest zwalczanie oszustw i korupcji wpływających na fundusze UE, oficjalnie objął we wtorek urząd i ogłosił swoją przewodniczącą Laurę Coffesi, wychwalając „historyczny moment”.

Na przykład we Francji utworzono pięć miejsc pracy. Skarżący z Europy są Francuzami. Będą one miały zastosowanie do sądów francuskich, ale duża różnica polega na tym, że nie będą zależeć od francuskiej prokuratury, ale raczej od Prokuratury Europejskiej w Luksemburgu. Będą badać sprzeniewierzenie europejskich pieniędzy, a także transgraniczne oszustwa w podatku od wartości dodanej miliardów euro, które znikają każdego roku na wolności na szczeblu Unii.

„Największy przełom prawny w Europie od 20 lat”

Ich przywódczynią jest rumuńska Laura Coffzi, która w swoim kraju jest postacią antykorupcyjną. „Naszą rolą jest bycie powiernikiem, który chroni fundusze europejskie i prowadzi dochodzenia w sprawie oszustów. Prokuratura Europejska musi stać się silną i niezależną instytucją chroniącą praworządność. To największy krok naprzód. Proces sądowy w Europie od dwudziestu lat. Po raz kolejny oświadczyłem, że nasz sukces jest kwestią wiarygodności naszej Unii. „Podkreślając, że utworzenie tego organu wymagało„ ponad dwóch dekad dyskusji ”i„ negocjacji… trudnych polityk ”.

W projekcie uczestniczą tylko 22 z 27 krajów. To jest jego granica. Na przykład Węgry i Polska niechętnie wyznaczały w 100% niezależnych prokuratorów. Należy pamiętać, że we Francji to nowe rozwiązanie będzie ściśle monitorowane, ponieważ po raz pierwszy prokuratorzy nie podlegają Ministerstwu Sprawiedliwości.

READ  Uśmiechy wywołują uśmiech na twarzy Prowansji