Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Praga obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej

Praga obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej

Po Francji Czechy przejmą w piątek rotacyjną prezydencję w UE, a wszystkie oczy zwrócone są na Ukrainę.

Czechy przejmą rotacyjną prezydencję Unii Europejskiej w piątek 30 czerwca o godzinie „zła pogoda” W Europie, kiedy wszystkie oczy zwracają się na Ukrainę.

Ta prezydencja, którą Czesi odziedziczyli po Francji i przeniesie się do Szwecji, „Nie jest przeznaczony na dobrą pogodę, jest na złą pogodę”, ostrzega Pavel Havlicek ze Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych z siedzibą w Pradze. Czeski rząd w piątek przyjmuje w zamku komisarzy europejskich na rozmowy, po których następuje koncert w tym kraju 10,5 miliona osób, które przystąpiły do ​​Unii Europejskiej w 2004 roku.

Praga obiecała, że ​​w centrum swojej prezydencji położy pomoc dla Ukrainy, od kryzysu uchodźczego po odbudowę kraju będącego w stanie wojny, ale także europejskie bezpieczeństwo energetyczne. Czechy, zagorzały zwolennik sankcji antyrosyjskich w Unii Europejskiej, od początku konfliktu na początku 2022 r. przyjęły blisko 400 tys. ukraińskich uchodźców i udzieliły pomocy finansowej i wojskowej.

Prawicowy premier Peter Fiala, były politolog, współautor książki o Unii Europejskiej, powiedział niedawno, że spróbuje zorganizować szczyt z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W wydarzeniu wezmą udział kraje Bałkanów Zachodnich, których kandydatura do członkostwa w Unii Europejskiej została zawieszona, co promowała Praga i inne kraje Europy Wschodniej. Ale ten szczyt, który zaproponuje Ukrainie coś w rodzaju Planu Marshalla, odbędzie się dopiero po zakończeniu wojny.

Niewłaściwie umieszczony

Dyrektor Uniwersytetu Nowojorskiego w Pradze Jerry Behe ​​uważa ten projekt za nierealny. „Konflikt nie zakończy się przed końcem czeskiej prezydencji”Powiedział AFP. „Czesi będą tylko próbować zorganizować szczyt w sprawie Ukrainy” A „Aby przekonać innych do dalszej pomocy temu krajowi”. Zdaniem Jerry’ego Behe, Czesi nie są w stanie prowadzić dyskusji o ożywieniu gospodarczym czy bezpieczeństwie energetycznym, ponieważ w obliczu wysokiej inflacji kraj nie przystąpił do strefy euro i stawia na energię jądrową, która została odrzucona przez część UE. członków, w tym Niemcy. „Z trudem może zapewnić przywództwo” W tych obszarach krytykuje Jerry Behe.

READ  „Rolnicy, konsumenci i ludzie mieszkający w pobliżu zanieczyszczonych obszarów, wszyscy są ofiarami!”

Czesi są tradycyjnie sceptyczni wobec UE, a sondaż STEM z marca pokazał, że tylko 36% z nich jest zadowolonych z UE. Rząd Petera Fiali jest mniej eurosceptyczny niż niektórzy jego poprzednicy. Jednak analitycy kwestionują jego zdolność do dystansowania się od Budapesztu i Warszawy, z którymi jest blisko związany z Grupą Wyszehradzką, do której należy również Słowacja. Węgry i Polska straciły poparcie Brukseli ze względu na swoje stanowisko w sprawie praworządności. Wiceprzewodnicząca Rady Europejskiej, Czech Vera Jourova, niedawno wezwała rząd do zajęcia jasnego stanowiska w sprawie Węgier i Polski podczas prezydencji. „Nie widzę, jak Czechy mogą przyjąć bardziej krytyczny pogląd” Jednak w ich stronę powiedział Jerry Bey.