Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Posłuchaj twórczości latającej po niebie Marsa!

Chociaż nie sądziliśmy, że będzie to możliwe, mikrofon ISAE-Supaero zainstalowany w SuperCamie rejestrował dźwięki helikoptera Ingenuity lecącego nad marsjańskim niebem. Wyjaśnienia Naomi Murdoch, badaczka ISAE-Supaéro i Davida Memona, dyrektora naukowego mikrofonu.

Odkryj Wywiady Od naukowców, fotografów i podróżników, którzy są świadkami zmieniającego się świata pod jarzmem globalnego ocieplenia.

Plik Mikrofon ISAE-Supaéro, Zintegrowany z francuską Supercam, nagrał dźwięk 4mi Lot zspryt ! Wyjątkowa wydajność nigdy nie zostanie osiągnięta. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę, że helikopter znajdował się w bezpiecznej odległości kilkudziesięciu metrów wytrwałości, nie było pewności, że mikrofon cokolwiek usłyszy.

Mikrofon wbudowany we francuski instrument Supercam rejestrował dźwięk podróży Ingenuity podczas czwartego lotu. Wówczas marsjański helikopter znajdował się 80 metrów od łazika (do słuchania najlepiej używać wysokiej jakości słuchawek, ponieważ Mars nie przekazuje dobrze wysokich dźwięków). © NASA / JPL / LANL / Cnes / CNRS / ISAE-Supaero

Uchwycono odgłosy czwartego lotu helikopterem

Podczas tej czwartej podróży pomysłowość Misja zostaje przedłużona o 30 dni, 80 metrów od łazika. Mały helikopter uniósł się pięć metrów nad ziemią, po czym pokonał 133 metry, a następnie wrócił na ziemię, gdzie wystartował. Podczas tej podróży naukowy mikrofon SuperCam, opracowany przez ISAE-Supaéro, zarejestrował dźwięk emitowany przez obracanie ostrzy Ingenuity. Zgodnie z ustaleniami zespołu mikrofonowego ten dźwięk ”. ma Częstotliwość Przymiotnik 84 Hz ; Jest to równoznaczne z niskim „E” dla fortepianu lub basu człowieka ».

« To wielka niespodzianka dla całego zespołu naukowego! », Mówi Naomi Murdoch, badaczka z ISAE-Supaéro odpowiedzialna za dokładne dane. egzaminy „ Przeprowadzono je w komorze marsjańskiej, aby zaprojektować ten instrument, i oprócz naszych teorii dotyczących rozchodzenia się dźwięku, wskazali, że mikrofon z trudem wychwytuje dźwięki helikoptera. ».

W rzeczywistościAtmosfera Z Marsa jest bardzo rzadkiI « Świetnie tłumi przenoszenie dźwięku, więc potrzebowaliśmy trochę szczęścia, żeby nagrać helikopter z tej odległości. Jesteśmy więc bardzo szczęśliwi, że udało nam się zdobyć to nagranie, które okazało się kopalnią złota dla naszego zrozumienia marsjańskiej atmosfery. ».

Przemówienie do Davida Memona, dyrektora naukowego mikrofonu SuperCam, a także profesora w ISAE-Supaéro:

Futura: Technicznie, czy nagranie wokalne Flying Ingenuity jest niesamowite?

David Memon: Tak, to niesamowity występ. Myśleliśmy, że jesteśmy na granicy czułości, z dużym tłumieniem z atmosfery, ale mieliśmy szczęście lub nasze modele były pesymistyczne … Trzeba powiedzieć, że modele propagacji akustycznej na Marsie są wstępne.

Futura: Czy usuwanie zewnętrznego hałasu było skomplikowane?

David Memon: Nieznacznie wzmocniliśmy zakres częstotliwości kreatywności (podbicie basów), szczególnie w celu odróżnienia go od podmuchów wiatru. Nie ma jednak skomplikowanego przetwarzania sygnału.

Futura: Na przykład specjalnie zaplanowano słuchanie operacji robotów i masztów, chodzenie po normalnym lub nierównym podłożu, a nawet monitorowanie pracy pomp Moxie. Czy są jednak rozważane inne próby zarejestrowania nieplanowanych głosów?

David Memon: Ciężko pracowaliśmy, aby przekonać naszych kolegów Laboratorium Napędów Odrzutowych Spróbuj dokonać odprawy na lot Ingenuity. Myślę, że będziemy mogli częściej korzystać z mikrofonu teraz, gdy zademonstrowaliśmy jego możliwości. Operacje z Moxie są już zaplanowane, ale zwiększy to zainteresowanie kolegów mikrofonem. Ale w ISAE-Supaéro skupiamy się głównie na nauce o atmosferze Marsa, z którą mamy duże doświadczenie od czasu Insight.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?