Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski PKN sprzedaje aktywa Lotos Aramco i MOL, aby zakończyć akwizycję

Le plus grand raffineur polonais, PKN Orlen, a dclar qu’il allait vendre sures actifs de Lotos des socits, dont Saudi Aramco et la socit hongroise MOL, afin de se Consformer aux rgles antitrust de l’UE et de finaliser son rachat de la mała firma.

Przejęcie Lotusa przez PKN Orlen jest częścią większego planu PiS, mającego na celu konsolidację kontroli nad gospodarką i stworzenie „narodowych czempionów” zdolnych do konkurowania z globalnymi graczami. Obie firmy są pod kontrolą państwa.

MOL kupi 417 stacji paliw w Polsce za 610 mln USD, rozszerzając swoją regionalną obecność w największej gospodarce UE na wschodniej flance.

Saudi Aramco nabywa 30% udziałów w Lotus Asphalt, jednym z największych producentów asfaltu w Europie, do którego należy również rafineria ropy naftowej Lotus Gdańsk, w ramach transakcji obejmującej stałą opłatę w wysokości 1,15 mld zł oraz zmienne komponenty. Przejmie również 100% udziałów w dwóch innych jednostkach.

BKN Orlin podpisał również umowę z Aramco na dostawy 200 tys. 337 tys. baryłek dziennie.

BKN Orlin dodał, że polski Unimut i węgierska firma Rossi Biofoil również kupią od Lotusa pewne aktywa.

„Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy” – powiedział na Twitterze Andrzej Duda, prezydent Polski i sojusznik PiS.

„Dzięki podpisanym kontraktom znacznie wzrasta bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej” – dodał Duda.

PKN Orlen ogłosił zamiar zakupu Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. W odpowiedzi na obawy o konkurencję, zgodził się na sprzedaż części aktywów Lotosu.

Firma rozwija się poza swoją podstawową działalność rafineryjną, planując zakup polskiej rękawicy gazowej PGNiG, na operację czekającą na zatwierdzenie przez polski organ nadzoru antymonopolowego.

READ  Europa pozostaje podzielona co do porządku zrównoważonych działań

Kupił też lokalny wydawca gazety Polska Press w umowie, którą krytycy postrzegają jako próbę rozszerzenia przez PiS kontroli nad mediami. BKN Orlin powiedział, że to tylko umowa biznesowa.

„Dokonaliśmy wielu przejęć, ale przed nami jeszcze wiele przejęć” – powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajik, dyrektor zarządzający BKN Orlen.

„Musimy to osiągnąć, aby zrównoważyć firmę, która będzie konkurencyjna na tych rynkach, będzie w stanie wyznaczać trendy i standardy w biznesie”.

Obagtec powiedział, że transakcja przejęcia Lotus może zostać sfinalizowana pod koniec czerwca lub na początku lipca.

O 1217 GMT akcje PKN Orlen wzrosły o 3,8%, Lotosu o 3,5%, a MOL o 1,2%. Sprawozdania Anny Banaca, Carol Paduhal Gdańsk, Anny Cooper z Warszawy i Giergeli Zackas Budapest; Redakcja Alana Sharlisha; Redakcja Louise Heavens, Alexandry Hudson i Alexandra Smitha).