Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

film dokumentalny. Elektrownia Cordemais, węgiel podwieszany

EDF i węgiel są podstawą lokalnej gospodarki w Cordemais w Loire-Atlantique. Zamknięcie fabryki ma wpływ na robotników w tym wiejskim mieście. Między nadziejami a rozczarowaniami ten dokument opowiada nam o złożoności problemu między transformacją środowiska, opłacalnością ekonomiczną i zachowaniem miejsc pracy. Obejrzyj nieopublikowany film dokumentalny w czwartek 13 stycznia 2022 r. o 22:50.

Cordemais to historia elektrowni położonej nad brzegiem Loary, która w wieku 51 lat nie chce przejść na emeryturę.

Ponieważ rząd decyduje o ograniczeniu zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej tej zimy, pracownicy przewidują wznowienie projektu że tokoksować

Od 1970 roku obserwuje i oświetla ujście Loary, a jego dym i światło czynią z niego ogra, który nigdy nie śpi.

Jeśli był w stanie sprawić, by region był dumny w czasach chwalebnych lat 30., elektrownia węglowa w Cordemais stoi teraz przed wyzwaniem – wymagany jest ślad węglowy. Jaką przyszłość czeka ta fabryka?

Wracając w wieku 17 lat, mam 32 lata i słyszałem, że zamyka się od 15 lat

Moc 1200 MW elektrowni umożliwia pokonanie słabych punktów dostaw na Zachodzie, w odległych krajach i na końcu sieci najbliższych elektrowni jądrowych.

Ale teraz, od czasu COP 21 w Paryżu, wymagania środowiskowe i konieczność skorygowania śladu węglowego naszych branż determinują los ostatnich czterech elektrowni cieplnych we Francji i oznaczają ich zamknięcie.

Ruda wykorzystywana w Cordemais wydobywana jest w Polsce, Afryce Południowej i Kolumbii. Pokonuje tysiące kilometrów.

Elektrownia spala dwa miliony ton węgla rocznie i wytwarza tyle samo dwutlenku węgla! Wyniki nie są korzystne, nawet jeśli dwie elektrownie węglowe nie obciążają znacząco francuskiej emisji CO2.

Mimo ogromnych inwestycji w dekontaminację dokonanych przez EDF (350 mln euro) region przygotowuje się do poniesienia konsekwencji tej decyzji.

Pracownicy, mieszkańcy tego wiejskiego miasteczka liczącego 3800 osób, żyją między buntem a rezygnacją, czekając na zamknięcie, które nie nadejdzie!

Czy dla 400 robotników konieczne byłoby przeprowadzka i opuszczenie Cordemais, miasta, które stało się duchem, jak wielu innych, którzy związali swój los z węglem? Czy znajdą sposób na utrzymanie pracy i aktywności?

Dyrektor zbliżył się do pracowników i lokalnych wybranych urzędników tak blisko, jak to możliwe, aby zbadać dusze i serca tych mężczyzn i kobiet tak blisko związanych z ich elektrownią.

Od 2017 roku promują alternatywę dla węgla: Projekt że tococombus, który wykorzystuje biomasę z zielonych odpadów do zastąpienia węgla. Prawdziwa innowacja, pierwsza na świecie!

Po zbudowaniu zakładu może on spalić 200 000 ton peletów rocznie, zachowując neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla i stając się prawdziwą wizytówką transformacji ekologicznej we Francji.

Celem jest stworzenie 1000 miejsc pracy. Aby bronić sprawy „zielonego węgla”, trzeba wejść na scenę polityczną, przemysłową i budżetową.

Krótko mówiąc, wszędzie musimy przekonywać. EDF, jako źródło doświadczenia, w pierwszej kolejności wspiera projekt wymagany przez pracowników, a także państwo i partnera przemysłowego Suez.

W 2021 r. rządowy pomysł prywatyzacji EDF wypchnął na ulice konsorcjum energetyczne CGT i pracowników. Wystarczy demonstracja w Paryżu, aby wycofać projekt na czas nieokreślony.

W Cordymes odradza się nadzieja dla przedsiębiorstwa że towspółspalać. Teraz czekamy na zielone światło od decyzji politycznej i budżetu władz publicznych. Elysee jest tak samo konserwatywny w tej kwestii jak Percy, który uważa, że ​​projekt jest ostatecznie zbyt kosztowny.

Opuszczone i potwierdzone zamknięcie zakładu w 2026 r. Oprócz wycofania się partnera przemysłowego Suez, który przedłuża budowę o osiem miesięcy.

Musimy znaleźć 100 milionów euro! EDF, obciążony długami związanymi z zarządzaniem i utrzymaniem swojej floty jądrowej, odmawia, a państwo nie przychodzi do wyłożenia niezbędnych 40 milionów.

Cel EDF na rok 2035, który ma przedłużyć działalność serwisu o 20 lat, już dawno wygasł.

Mówimy o pieniądzach, mówię o służbie publicznej. Kiedy ludzie przestawiają przełącznik, jest to usługa publiczna. Zabraliśmy nasze rodziny do opłacalnego projektu środowiskowego

Gmina powinna wymyślić się na nowo bez elektrowni. Cordemais mieszka poza elektrownią z tytułu dywidend (12 mln euro podatku dla gminy).

EDF i jego węgiel wspierają niezliczone przedsiębiorstwa, transport rzeczny, czyszczenie przemysłowe, lokalny handel i infrastrukturę finansową.

Jeśli dojdzie do blokady, 30% wpływów nie będzie już trafiać do miejskiej kasy. Jeśli Zachód polega na energii elektrycznej Cordemais, to samo dzieje się w Loire-Atlantique, gdzie jest ponad 2000 miejsc pracy, w tym 700 bezpośrednich i 1500 pośrednich.

Jest to duża powierzchnia mieszkalna fabryki, podwykonawstwa, logistyki i przemysłu dokowego.

Od końca lata na elektrownię Cordemais nigdy nie było tak dużego popytu. Pracuje pełną parą, aby zrekompensować niższą produkcję w elektrowniach gazowych, której ceny rosną.

Zapowiadając zwiększenie liczby godzin dopuszczonych do produkcji energii elektrycznej z węgla przez EDF, CGT chce wierzyć w nową szansę dla elektrowni i projektu Ecocombust.

EDF zrezygnowało z tego pomysłu latem ubiegłego roku, ponieważ Grupa Suez, dostawca peletu drzewnego z recyklingu, nie uważała firmy za rentowną. Spotkaliśmy się z Barbarą Bombelli (minister ds. transformacji środowiska) w listopadzie i poprosiła nas o poparcie tego pomysłu. Paliwa ekologiczne mogą stać się rzeczywistością zimą 2022-2023

Przedstawiciel Gwénaël Plagne CGT Power w Cordemais

To prawda, że ​​kontekst się zmienia. 26. sesja COP nie zakończyła się sukcesem, obserwujemy wzrost cen rosyjskiego gazu, a więc węgiel znów będzie opłacalny!

Dla pracowników nie ma odwrotu, nawet jeśli władzom publicznym narzucona zostanie zasada rzeczywistości. Korzystne jest promowanie projektu przekształcenia elektrowni węglowej na energię drzewną, zwłaszcza że demontaż elektrowni wymaga 15 lat pracy.

Agenci Cordemais zamierzają również wykorzystać wybory prezydenckie do wpływania na kandydatów i debatę. Widzimy, może Cordymes nie powiedział ostatniego słowa!

Emmanuel Faure otrzymał w „This Dzieje się tutaj” Delegat Gildii Gwenel Bani i reżyser filmowy Nicolas Compalbert

Autor: Nicola Lambert, Dyrektor: Nicola CompalbertProdukcja ParamontiDelegat ds. anten i treści Olivier Bromelot

Powtórka we wtorek, 18 stycznia o godzinie 9.45. Powtórka dostępna w dniu francja.tv

Po tym filmie pojawi się kolejny dokument o aktywistach walczących o ochronę umierających delfinów na Wybrzeżu Atlantyku Loary i Fendi: Delfiny są pod ścisłą obserwacją.

READ  30 lat temu Kirgizi głosowali na ZSRR