Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zgodziła się go kupić

Jaroslav Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości (PiS), rządzącej w Polsce partii nacjonalistycznej, potwierdza przejęcie jego kraju. Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie PegasusWedług fragmentów wywiadu opublikowanego w piątek 7 stycznia. Kaczyński jednak zaprzeczył zarzutom, jakoby Pegasus był wykorzystywany przeciwko politycznej opozycji.

Te zarzuty dotyczące korzystania z tego oprogramowania wstrząsnęły Polską w ostatnich tygodniach. Skandal porównano do afery Watergate z 1974 roku, która doprowadziła do rezygnacji prezydenta USA Richarda Nixona.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Projekt Pegasus”: rewelacje o globalnym systemie szpiegowskim

Zainstalowany na telefonie komórkowym Pegasus umożliwia dostęp do wiadomości i danych użytkownika, ale aktywuje urządzenie zdalnie, aby przechwycić dźwięk lub zdjęcia. „Byłoby źle, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia”, Który będzie też wicepremierem – powiedział Kaczyński. Tygodniowo Sieci. Zapytany, czy rząd użył tego oprogramowania do szpiegowania opozycji, pan. Kaczyński obiecał ten projekt. „Wykorzystywany przez służby przestępcze i antykorupcyjne w wielu krajach”.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Project Pegasus”: Za kulisami wyrafinowanego polowania na oprogramowanie szpiegujące

„Dyktatorska zmiana”

W wywiadzie, który ma się ukazać w poniedziałek, podkreślił, że nie ma sensu używać tego narzędzia „Wciąż pod kontrolą sądu i prokuratury”. Kategorycznie zaprzeczył zarzutom opozycji i nazwał je „Dużo hałasu na wszystko”.

Citizen Lab, kanadyjski organ nadzorczy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, potwierdził użycie Pegasusa przeciwko trzem osobom w Polsce, w tym jego głównemu opozycyjnemu senatorowi Platformy Obywatelskiej (PO) Krzysztofowi Brejzie, ponieważ koordynuje swoją kampanię podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku. .

Czytaj więcej W Polsce oprogramowanie szpiegujące Pegasus stało się celem dwóch osób opozycyjnych

John Scott-Railton, starszy pracownik naukowy w Citizen’s Laboratory, powiedział wcześniej agencjom France-Presse (AFP), że Pegasus jest jedyną wykorzystywaną aplikacją. „Wierzchołek góry lodowej” I pokazał swoje zastosowanie „Dyktatorska zmiana” Polska. Pan. Według Brezy jego włamanie do telefonu wpłynęło na wynik sondażu, a PiS wygrał.

READ  Według Mińska „około 7 tysięcy” imigrantów jest na granicy z Polską

Pan. Dla Kaczyńskiego opozycja „Przegrała z powodu swojego wyglądu”. „W kampanii wyborczej 2019 nie ma Pegaza, nie ma usługi, nie ma tajnych informacji”, powiedział.

Kontaktując się z AFP, izraelskim właścicielem Pegasusa, grupą NSO, powiedział, że był to jedyny sprzedany.„Dla organów ścigania, które korzystają z tych systemów na podstawie nakazów w celu zwalczania przestępców, terrorystów i korupcji”..

Przeczytaj ankietę: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jak francuskie służby wywiadowcze odkryły Pegaza po „globalnych” rewelacjach?

Świat z AFP