Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zdecydowanie sprzeciwia się cenie węgla na ciepło – EURACTIV.com

Polska zdecydowanie sprzeciwia się cenie węgla na ciepło – EURACTIV.com

W liście do instytucji europejskich Polska przestrzega przed wprowadzeniem ceny węgla na paliwa opałowe. myśli Warszawa” Ciepły dom w zimie nie powinien być obiektem. — mówi polski minister klimatu i środowiska.

Raport podpisany przez polską minister klimatu i środowiska Annę Moskwę alarmuje o planach rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) na paliwa grzewcze i transport.

We wstępie minister przypomniał, że Europa znajduje się w krytycznym okresie charakteryzującym się historycznymi cenami energii.Może to prowadzić do wzrostu ubóstwa energetycznegoW Unii Europejskiej.

Nie możemy na to pozwolić„, ostrzega„Chcemy, aby nasi obywatele byli ciepli i bezpieczni zimą, a to nie jest kwestia, z której można zrezygnować podczas triad.„.

Ciepły dom zimą nie powinien być towarem rynkowym, ale prawem obywateli„, nalega.

Hamulec awaryjny

Propozycje rozszerzenia opłat za emisje dwutlenku węgla na paliwa grzewcze i transportowe są częścią szerszego pakietu przepisów dotyczących energii i klimatu, których celem jest ograniczenie emisji w UE o 55% do końca dekady.

Komisja Europejska, Parlament i negocjatorzy z 27 państw członkowskich UE mają nadzieję na podjęcie decyzji do końca grudnia.

Wcześniej w tym tygodniu główny negocjator Parlamentu Europejskiego, Peter Lees, poinformował dziennikarzy o postępach ostatniej rundy negocjacji we wtorek (22 listopada).

Lees, członek niemieckiej konserwatywnej partii CDU Europejskiej Partii Ludowej (EPP), przyznał, że bez porozumienia trudno będzie osiągnąć porozumienie w sprawie planu.strefa lądowaniaNie może się doczekać rozmów, które zwołał”.Bardzo trudne„.

Aby przekonać sceptyków, takich jak Polska, pan Lees sugeruje wprowadzenie „Bardzo potężny fundusz na rzecz klimatu społecznego„I dalej wspierać rodziny”Szykują się więc na podwyżkę cenProponuje również wprowadzenie tzw.Urządzenie zatrzymania awaryjnegoJeśli cena paliwa osiągnie określony limit.

READ  En Lituanie et en Pologne, des milliers de migrants stają w obliczu pewnego rodzaju niepewności

Ale Polska odrzuca pomysł hamulca awaryjnego: „To tak, jakby wysłać obywateli europejskich w dół samochodu bez benzyny i powiedzieć „nie martw się, w nagłym przypadku Bruksela zahamuje”. Postarajmy się nie wsadzać do tego samochodu obywateli Europy. »

Jąkające się rozmowy

Parlament Europejski zgadza się z Polską co do konieczności ochrony gospodarstw domowych przed rosnącymi rachunkami za energię. W pełnym głosowaniu w czerwcu posłowie głosowali za wykluczeniem rodzin z nowego systemu co najmniej do 2029 r., twierdząc, że będzie on dotyczył tylko sektora biznesowego od 2025 r.

Jednak pan Lees mówi, że pomysł na hamulec awaryjny wyszedł z Parlamentu. EURACTIV zapytał: „NMamy to w naszym mandacieOn odpowiedział.

Wydaje się, że coraz więcej osób w Radzie i Komisji rozumie, że to dobry pomysł„, zauważył, że kluczowym pytaniem jest teraz, jak długo należy stosować, rok lub dłużej.

Zdaniem europosła Komisja i państwa członkowskie będą za przyjęciem środka prawidłowy czas„.

Czy Polska została wykluczona z negocjacji?

Pan Lees zakwestionował intencje Polski w liście, mówiąc, że nieustępliwe stanowisko Warszawy go nie wspiera.

W tej chwili myślę, że Polska nie zgodzi się na żadną umowępowiedział p. wynajem. „Być może nawet jeśli przedstawimy wszystkie ich propozycje, to i tak będą głosować przeciw z powodów politycznych– żartował, uważając, że taka praktyka wyklucza Polskę z negocjacji.

Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby został przyjęty dla Polski traktat, który byłby do przyjęcia dla większości w Parlamencie iw Izbie. Ale nie mam żadnych sygnałów ze strony polskiego rządu, że jest to możliwe.»