Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zaprzecza oskarżeniom Białorusi o naruszenie jej przestrzeni powietrznej

Polska zaprzecza oskarżeniom Białorusi o naruszenie jej przestrzeni powietrznej

„Polski śmigłowiec wojskowy Mi-24 przekroczył granicę państwa na bardzo małej wysokości, na głębokości 1200 metrów” – przekazała białoruska straż graniczna przy wsparciu wideo.

Opublikowany

Aktualizacja

Czas na naukę: 1 minuta.

Helikopter Mi-24 nad ukraińskim niebem, 26 marca 2023 r. (ARIS MESSINIS / AFP)

Białoruś wezwała w piątek 1 września przedstawiciela Polski będącej członkiem NATO w Mińsku po potępieniu naruszenia. „Niedopuszczalny” ze swojej przestrzeni powietrznej helikopterem wojskowym po południu. Polska zaprzecza oskarżeniom, nazywając je roszczeniami Białorusi „Kłamstwa i prowokacje”– powiedział Jacek Koriszewski, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi,„Białoruscy dyplomaci zwrócili uwagę strony polskiej na niedopuszczenie do tego naruszenia i wezwali Warszawę do podjęcia działań wykluczających podobne zdarzenia w przyszłości.„.

„Zaproszony do Ministerstwa Odpowiedzialnego za Rzeczpospolitą Polską na Białorusi”– dodał w komunikacie prasowym. Białoruscy strażnicy graniczni w Telegramie, ze wsparciem wideo, A „Polski śmigłowiec wojskowy Mi-24 przekroczył granicę państwa na bardzo małej wysokości 1200 m, po czym zawrócił”.

Ogrodzenia na granicach Polski i Litwy

W poniedziałek Warszawa i kraje bałtyckie zajęły Białoruś „Ewakuuj się natychmiast” grupy Wagnera ze swojego terytorium, które uważają za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

Na znak secesji Polska i Litwa wzniosły płoty na granicy z Białorusią, a Warszawa planuje stacjonować tam 10 tys. żołnierzy. Litwa zamknęła 18 sierpnia dwa z sześciu przejść granicznych ze swoją sojuszniczą Rosją w reakcji na obecność Wagnera.

Po stłumieniu powstania w Rosji w czerwcu tysiące bojowników Wagnera przybyło na Białoruś. W szczególności brali udział w szkoleniu lokalnych żołnierzy na mocy porozumienia mińskiego.