Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Kontrowersyjne referendum w dniu wyborów do zgromadzeń

Polska: Kontrowersyjne referendum w dniu wyborów do zgromadzeń

Opozycja zarzuca rządzącej partii „Prawo i Sprawiedliwość” wykorzystanie referendum finansowanego ze środków publicznych do rozpoczęcia własnej kampanii wyborczej.

Referendum faktycznie odbędzie się 15 października, czyli w dniu wyborów powszechnych w Polsce. Propozycja rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) została przyjęta pomimo niechęci opozycji i części społeczeństwa.

Reklama

„O najważniejsze kwestie trzeba pytać Polaków. – mówi Piotr Kaleta, poseł PiS. Wydaje mi się, że dla naszych obywateli nie ma obecnie nic ważniejszego niż szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa, takie jak bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo gospodarcze, bezpieczeństwo zdrowotne, bezpieczeństwo gospodarcze. Dlatego to referendum jest konieczne i zostanie zorganizowane.”

Referendum skupia się na czterech kwestiach: sprzedaży majątku państwowego zagranicznym firmom, wieku emerytalnym, rozbiórce muru na granicy z Białorusią oraz procedurach relokacji migrantów.

„Pytania są bardzo niejasno sformułowane, Anna Similewska z Fundacji Ocellini mówi: Znajduje się w nim odniesienie do praw imigrantów, które nie powinno znaleźć się w referendum, ponieważ prawa imigrantów są prawami człowieka, a prawa człowieka nie powinny być przedmiotem referendum. Powinny opierać się na prawie międzynarodowym i polityce migracyjnej opracowanej na podstawie prawa polskiego.”

Opozycja zarzuca Partii Narodowo-Konserwatywnej wykorzystywanie finansowanego ze środków publicznych referendum do wspierania własnej kampanii wyborczej. Tygodnie poprzedzające wybory powszechne zapowiadają się w Polsce burzliwie.

„To nie jest referendum, ale kampania wyborcza PiS, który unika finansowania swojej kampanii. Potępia Borysa Butkę, wicelidera opozycji. Odpowiedzi na te pytania są już dawno potrzebne i jasne jest, że najważniejszym pytaniem, na które wyborcy będą musieli odpowiedzieć 15 października, będzie to, czy odwołać ten nieszczęsny rząd. To pytanie jest bardzo proste i wspólnie odpowiemy na nie 15 października.”

List do Państwowej Komisji Wyborczej podpisało kilkadziesiąt organizacji „Instrukcja dotycząca prawa wyborcy do odmowy udziału w wyborach”. Ich zdaniem pomoże to wyborcom w podjęciu świadomej decyzji.

READ  Marcel Ponitka nie wybrany na Euro z Polską: „Mój brat nie przyjął mnie do drużyny”