Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska ogłasza zamiar zakończenia postępowania przeciwko Polsce za naruszenie przepisów prawa

Unia Europejska ogłasza zamiar zakończenia postępowania przeciwko Polsce za naruszenie przepisów prawa

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek 6 maja zamiar zakończenia wszczętego w grudniu 2017 r. postępowania przeciwko Polsce, witając z zadowoleniem kroki podjęte przez rząd Donalda Tuska na rzecz przywrócenia niezależności sądu. Komisja wszczęła postępowanie w związku z obawami dotyczącymi prawa nacjonalistycznego i reform sądownictwa wdrażanych do 2023 r. przez rządzącą Partię Sprawiedliwości (PiS), oskarżaną o podważanie niezawisłości sędziów.

„Dziś nowy rozdział dla Polski”– ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen. „Mamy pewność, że po ponad sześciu latach będziemy w stanie zakończyć postępowanie na podstawie sekcji 7. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego kroku naprzód”.Ona dodała.

Procedura przewidziana w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (UE) teoretycznie może zawiesić prawo danego kraju do głosowania w Radzie Unii Europejskiej. „Poważne naruszenie” Praworządność w państwie członkowskim.

Warszawa natychmiast przywitała ” dobre wieści „. „To wzmacnia Polskę w UE (…) nie mamy już nad sobą tego negatywnego cienia”Minister Rozwoju i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odpowiedziała w TVN24.

Przeczytaj także Analiza | Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce dwadzieścia lat po udanym wejściu do Unii Europejskiej zmieniły się stosunki z Europą

Uznanie prima facie prawa europejskiego

Stosunki UE–Warszawa ożywiły się po porażce PiS w październikowych wyborach legislacyjnych i dojściu do władzy sił proeuropejskich pod wodzą Donalda Tuska. do Komisji, „Nie ma już wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia praworządności w Polsce w rozumieniu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej”.

Podkreśla, że ​​kraj ten podjął szereg działań w odpowiedzi na obawy dotyczące niezależności swojego wymiaru sprawiedliwości, uznał prymat prawa europejskiego i zobowiązuje się do stosowania orzeczeń unijnego wymiaru sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przeczytaj także | Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce „musimy stopniowo przywracać praworządność”

READ  Oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce fabryki słomy biodegradowalnej

Decyzja zostanie przedstawiona 27 ministrom podczas Rady do Spraw Ogólnych 21 maja, podczas której będą mogli przedstawić swoje uwagi. Następnie Komisja formalnie zakończy procedurę.

Procedurę na podstawie art. 7 wszczęto jedynie wobec innych państw członkowskich: Węgier Viktora Orbána, tym razem z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, we wrześniu 2018 r. ze względu na zagrożenie „formalny” Wartości UE ciążą na tym kraju.

Świat z AFP

Wykorzystaj tę zawartość ponownie