Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska gotowa kwestionować swoje weto legislacyjne – Uractive FR

Polska gotowa kwestionować swoje weto legislacyjne – Uractive FR

Niemiecka minister stanu ds. Europy Anna Luhrmann (Zieloni) podkreśliła w poniedziałek potrzebę głosowania w sprawie gotowości do rozszerzenia UE, powołując się na wnioski, jakie można wyciągnąć z historii Polski.

Od czasu reelekcji polskiego premiera Donalda Tuska (PO/PPE) stosunki między Polską a Niemcami uległy znacznej poprawie, zwłaszcza dzięki przywróceniu układu „Trójkąta Weimarskiego”, który jednoczy Niemcy, Francję i Polskę.

Podczas przemówienia w polskiej ambasadzie z okazji rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji 3 maja pani Luhrmann podkreśliła, że ​​rozszerzenie i reforma UE muszą iść ramię w ramię.

Jeśli się uwzględni„Większa UE nie jest automatycznie silniejszą UE”Pani Luhrmann oświadczyła: „Reformy wewnętrzne” Dodatkowo niezbędny do rozbudowy.

„Obejmuje także debatę na temat głosowania większością kwalifikowaną w UE”Dodała to „Historia Polski i Niezależne weto Pokaż nam niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą głosowanie jednomyślne.”.

The Niezależne wetoPrzepis Rzeczypospolitej Obojga Narodów z XVII i XVIII wieku dawał każdemu posłowi polskiemu prawo weta wobec ustaw i Krytykowano Sposób, w jaki obce kraje, takie jak Rosja, mogą blokować proces decyzyjny.

„Musimy mieć odwagę wspólnie uczyć się historii Polski”– podsumowała pani Lührmann.

Niemcy od dawna opowiadają się za rezygnacją z prawa weta poszczególnych krajów, zwłaszcza w kwestiach polityki zagranicznej, podczas gdy poprzedni polski rząd był zagorzałym przeciwnikiem.

Nowy rząd Donalda Tuska okazał się jednak bardziej elastyczny, a minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski (PO/PPE) zdeklarowany W greckim dzienniku Kathimerini To było w kwietniu „Polska opinia publiczna będzie opowiadać się za odejściem od konsensusu w niektórych obszarach, np. w sprawie sankcji gospodarczych”. Podkreślił jednak, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie stanowiska Polski.

Polski rząd jest w tej sprawie podzielony. O ile lewica opowiada się za usunięciem prawa weta dla poszczególnych krajów, o tyle centrowy kandydat partii Polska 2050 w wyborach europejskich Paweł Zalewski uważa, że ​​należy je utrzymać.

READ  „Chcę mieszkać w Polsce”: urodzona w Moskwie gwiazda łyżwiarstwa „nie dała mu szansy”, zanim rosyjscy szefowie zmienili narodowość

Polski rząd przedstawił swoje zamiary wobec propozycji Parlamentu Europejskiego dotyczącej reformy UE w grudniu 2023 r. Dokument otrzymany przez Uractive PolandObejmuje to wezwanie do przedłużenia głosowania większością kwalifikowaną.

Pytanie też spowodował tarcie W EPP na początku roku.