Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamówi od USA 1798 rakiet za 3,7 miliarda dolarów

Polska zamówi od USA 1798 rakiet za 3,7 miliarda dolarów

Od początku wojny na Ukrainie Polska dokonała szeregu zakupów wojskowych, zwłaszcza od Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Jednak nie wszystkie z nich już działają ze względu na brak rozwiązań finansowych.

Oczywiście Warszawa podniosła poziom wydatków wojskowych do 4% PKB i wiedziała, jak grać z europejskim instrumentem pokojowym. [FEP]Dodatkowe środki budżetowe Unii Europejskiej [UE]Służy pomocą państwom członkowskim w wymianie sprzętu pochodzenia radzieckiego przekazanego siłom ukraińskim.

Jednak w świetle ogłoszonych zamówień to wszystko jest wciąż niewystarczające… i Polska stawia na pożyczki na finansowanie zakupów broni. To samo wydarzyło się w Korei Południowej. Przynajmniej tak nam się wydawało, bo w grudniu ubiegłego roku premier Donald Tusk potwierdził, że Warszawa nie ma udogodnień, jakie oferuje Seul.

„Był problem z koreańskimi zakupami… znaczna część koreańskich zakupów musiała być finansowana długiem, jaki posiadała Korea. Ostatecznie doszło do nieporozumienia… okazało się, że koreańskiego długu nie było – powiedział podczas konferencji prasowej.

Co się stanie, jeśli złożę zamówienie w USA? Tymczasem polski prezydent Andrzej Duda nie opuści Waszyngtonu z pustymi rękami, gdzie 12 marca spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem. Faktycznie miał gwarancję, że Wojsko Polskie otrzyma 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Guardian. [ou Apache] Administracja USA udzieliła także pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów.

Ponadto jego wizyta w USA zbiegła się w czasie z publikacją trzech zaleceń Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. [DSCA, chargée des exportations d’équipements militaires] Zaleca Kongresowi wyrażenie zgody na ewentualną sprzedaż Polsce 232 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II i 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAM. [Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles] oraz 821 rakiet manewrujących powietrze-ziemia AGM-158B-2 JASSM-ER. [Joint Air-to-Surface Standoff Missiles with Extended Range]800 do 1000 km.

Łączną kwotę tych trzech potencjalnych sprzedaży szacuje się na 3,68 miliarda dolarów [219,1 millions pour les AIM-9X, 1,69 milliard pour les AIM-120C-8 et 1,77 milliard pour les JASSM-ER]. Należy pamiętać, że Polskie Siły Powietrzne mają już taką amunicję na swoim wyposażeniu.

READ  Prezydent Ukrainy w Polsce rozmawia ze swoim polskim prezydentem

Te „dodatkowe rakiety pozwolą Polsce wzmocnić jej obronę, zwiększając jednocześnie interoperacyjność NATO” – argumentowała DSCA w swoich trzech komentarzach.