Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamawia od Francji dwa satelity obserwacyjne „Pléiades Neo”.

Polska zamawia od Francji dwa satelity obserwacyjne „Pléiades Neo”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Airbus Defence & Space będzie miał teraz na orbicie jeszcze dwa satelity obserwacyjne „Pléiades Neo”. Silniki te uległy zniszczeniu dopiero podczas nieudanego startu rakiety Vega-C z Centrum Kosmicznego w Gujanie. [CSG]21 grudnia… powiedział, że rozczarowanie zostanie zrekompensowane oficjalnym rozkazem wydanym przez Polskę podczas wizyty w Warszawie francuskiego ministra ds. sił zbrojnych Sébastiena Lecornu.

W rzeczywistości Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło zamówienie na dwa satelity typu „Pléiades Neo” od Airbus Defence & Space w ramach kontraktu o łącznej wartości 575 mln euro.

Kwota obejmuje również dostawę stacji naziemnej do przetwarzania obrazów uzyskanych przez dwie maszyny, które zostaną umieszczone na orbicie do 2027 roku. Tymczasem polskie siły będą miały dostęp do danych dostarczanych przez działające obecnie „Pléiades”.

Pan. skomentował Leghorn.

„Przestrzeń kosmiczna jest coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na operacje wojskowe i na to, jak sytuacja jest rozpoznawana na polu walki, dlatego mogę zapewnić, że zapewnimy najlepszą obsługę i sprzęt” – powiedział francuski minister.

„Nasza umowa obejmuje dwa satelity, ale także stację naziemną, w której te obrazy będą przetwarzane. Docelowo polskie satelity będą działać w konstelacji francuskiej, co jeszcze bardziej zwiększy możliwości rozpoznawcze” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2021 r. Francja i Polska podpisały deklarację intencji mającą na celu zacieśnienie współpracy w dziedzinie wojskowej przestrzeni kosmicznej, zwłaszcza w zakresie zobrazowań satelitarnych. Ale wtedy podano niewiele szczegółów…

Satelity Pléiades Neo 3 i Pléiades Neo4, które w 2021 r. zostaną umieszczone na orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości 620 km, są obecnie obsługiwane przez Airbus Defence & Space. Każda maszyna może sfotografować 500 000 km² dziennie. W ten sposób podawane są obrazy wykonane w rozdzielczości 30 cm Platforma internetowa OneAtlas. Ponadto można je analizować za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, pozwalających na automatyczne rozpoznawanie sprzętu wojskowego, takiego jak ten dostarczany przez francuską firmę Priligence.

READ  Warszawa odbudowuje zabytkowy Pałac Saski