Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Uchodźcy ciepła” najeżdżają Polskę

„Uchodźcy ciepła” najeżdżają Polskę

Biały sweter bez rękawów w innym swetrze, fioletowe, gładkie blond włosy, wygląda na zmęczoną. 74-letnia kobieta przyjechała dziś rano nocnym pociągiem. Nadia rzuciła wszystko kilka godzin temu, po miesiącach oporu. od Początek wojnyPomiędzy swoim mieszkaniem w stolicy Ukrainy a domem wnuka w pobliskim mieście nigdy nie mieszkała daleko od swoich walizek.

Ale w ostatnich tygodniach było tego za dużo: nie mogła dłużej zostać w Kijowie. Powtarzające się ostrzeżenia z powietrza i zwł Brak prądu – Więc upał – temperatura na zewnątrz – 10 stopni Celsjusza, stał się nie do zniesienia. Obok niej, w schronie z jasnymi drewnianymi łóżkami, na podłodze leży torba. „Przyjechałem sam, a mieszkaniem zajmie się mój wnuk. Nie wiem, kiedy wrócę. »

Nadia jest jedną z uchodźców, którzy przybyli w ostatnich dniach do tego ośrodka Caritas w Przemyślu, mieście na wschodzie. Polska Położony niespełna 15 kilometrów od granicy z Ukrainą. z „Uchodźcy ciepła”, zostali już tu zaproszeni. Po drugiej stronie granicy we Lwowie schroniło się ponad 2 miliony ludzi.

Według prognoz polskich władz, wraz ze spadkiem temperatury, kontynuacja ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną Rosja A na początku zimy co najmniej 700 000 osób przekroczy wkrótce granicę. „Druga fala” uchodźców (z których większość wróciła) przybyła kilka miesięcy po przybyciu do 7-milionowego kraju. Ukraina), po rozpoczęciu ofensywy rosyjskiej w lutym.

Otwarto 16 ośrodków

Nadia ma teraz 48 godzin na podjęcie decyzji, czy wrócić na Ukrainę, czy zorganizować pobyt w Polsce. Taka jest zasada w tym centrum powitalnym, położonym na terenie greckokatolickiej archidiecezji miasta, gdzie od zeszłej wiosny kościół całkowicie odnowił swój rozległy budynek. Po pierwszych chaotycznych tygodniach na tym terenie, tak blisko Ukrainy, byliśmy zorganizowani.

„Kiedy zaczynaliśmy, byłem na stacji prawie dzień i noc, mając tylko jedną sekretarkę do pomocy”– wspomina ks. Marek Machala, ciężko pracujący miesiącami. W Przemyślu Kościół katolicki otworzył aż 16 ośrodków przyjmowania uchodźców. Na początku wojny przyjmowano tu ponad 500 kobiet i dzieci dziennie.

READ  Polska potępia „nielegalne” zajęcie budynku rosyjskiego liceum w Warszawie w Rosji

Ksiądz, który zatrudnia obecnie dwadzieścia osób, obawia się erozji wsparcia materialnego i finansowego z zagranicy. „Potrzebujemy więcej wsparcia i świat nie powinien o tym zapominać”, nalega. Strach przed byciem zapomnianym jest powszechny wśród wszystkich organizacji humanitarnych w regionie.

„Ludzie są tak zmęczeni”

Zmobilizowani do przyjęcia ukraińskich uchodźców urzędnicy ostrzegają też przed pewnym zmęczeniem polskiego społeczeństwa. „Ludzie są bardzo dotknięci sytuacją Ukraińców, ale jednocześnie bardzo zmęczeni”Ksiądz Marek Machala zgadza się.

Podobnie jest w niedalekim Krakowie, gdzie osiedliło się i szuka pracy kilka tysięcy Ukraińców. Jak księgarnia, którą prowadzi Christina. „Z mojej strony wszystko idzie dobrze, ale coraz częściej słyszę wokół siebie krytykę”, Księgarz wyjaśnia. „W zeszłym tygodniu kuzyn zadzwonił do mnie zły, bo w gabinecie lekarskim spotkał Ukrainkę, która wyjaśniła, że ​​ma wolny i natychmiastowy dojazd, a trzeba zapłacić i czekać na wizytę”, Ona tłumaczy. Przed ponownym uruchomieniem: „Ale musimy sobie radzić z tymi napięciami. Ponieważ jesteśmy i będziemy na pierwszej linii frontu, a kryzys jest daleki od zakończenia. »

————-

Prawie 8 milionów ukraińskich uchodźców w Europie

Na dzień 20 grudnia Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zarejestrował 7 863 339 ukraińskich uchodźców w całej Europie. 4 862 561 osób jest zapisanych do Programu Ochrony Tymczasowej lub podobnego krajowego programu ochrony.

Obecnie w Polsce przebywa około 1,5 miliona uchodźców na jego terytorium, według UNHCR w tym samym dniu.

20 listopada, Niemcy Ponad milion domów.

Dla porównania Francja 31 października na jej terytorium przebywało prawie 119 tysięcy ukraińskich uchodźców.