Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Polska izoluje się od Rosji

Jak Polska izoluje się od Rosji

Wychodząc z leśnej ścieżki, gdy mgła się rozwieje, przybierają kształt betonowego mastodonta otoczonego szyszkami. Dwie śluzy obrotowe umożliwiają teraz dotarcie do Zatoki Gdańskiej kanałem z Zalewu Wiślanego, z pominięciem wód kaliningradzkich. „Długo czekaliśmy na tę inwestycję: w końcu możemy popłynąć nad Bałtyk bez przechodzenia przez Morze Rosyjskie”wykrzykuje Jacek Zieliński.

17 września śmietanka władzy wykonawczej z wielką pompą zainaugurowała Polskę – dzień 83.mi Rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku – infrastruktura pozwala teraz ominąć porty rosyjskiej enklawy na końcu Zalewu Wiślanego, które dotychczas trzeba było omijać. Szczególnie istotna operacja dla towarów przewożonych drogą morską z portu w Elblągu, oddalonego o 24 kilometry na południe. „Wierzę, że to kolejny krok w kierunku tego, co od 1989 roku było naszym marzeniem, w tym w pełni niepodległej i suwerennej Polski”.Tego dnia Jarosław Kaczyński, lider partii Prawo i Sprawiedliwość, rządzący od 2015 roku i inicjator projektu.

Ten bezpośredni dostęp do morza przybrał nowy obrót po rosyjskim ataku na Ukrainę w lutym. Ustalenie, które łodzie pływają po naszych wodach oceanicznych, jest ważniejsze niż kiedykolwiekWiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego Gdynia, któremu zależy na kanale. Ruch towarowy był dotychczas ograniczany przez rosyjską Cieśninę Bałtycką. Na uznanie Federacji Rosyjskiej musieliśmy czekać kilka tygodni, co nigdy nie nastąpiło. »

„Krytyczne operacje obronne”

Dla byłego żeglarza nie było wątpliwości, że kanał pozwoli na gospodarczy i turystyczny rozwój tego zakątka Warmii i Mazur, trzeciego najbiedniejszego regionu Polski. W Dolgmicku, niewielkim miasteczku położonym naprzeciwko kanału, po drugiej stronie Wisły, wkrótce zostanie rozbudowany cichy port rybacko-wypoczynkowy. „Ten kanał może mieć tylko pozytywne skutki uboczne dla naszej gminy, a nasz sektor turystyczny na tym skorzysta”Przewodnicząca losów około 2800 mieszkańców tego odosobnionego miasteczka Magdalena powierza Piecie Dalman.

READ  Hiszpania ponownie potyka się o Polskę (1-1)

Krytycy projektu wskazują na zaporowy koszt niepewnych zysków, nie mówiąc już o poświęceniu całego obszaru lasu i ekosystemu Natura 2000. Kanał laguny i kanał rzeczny musiałyby zostać znacznie poszerzone, aby duże statki mogły wpływać na Bałtyk z sennego portu w Elblągu. Podwojona dla samej Chanel, nigdy nie zawodzi budżetu, osiągając 424 miliony euro.

Powinieneś przeczytać 53,49% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.