Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska współpracuje z sondą Nord Stream – mówi minister – 1.12.2024 r

Polska współpracuje z sondą Nord Stream – mówi minister – 1.12.2024 r

Polska współpracuje z sojusznikami w śledztwie w sprawie sabotażu gazociągu Nord Stream – minister odpowiedzialny za polskie służby wywiadowcze zdementował doniesienia prasowe, z których wynika, że ​​Polska utrudnia śledztwo.

W rozmowie z Reuters Tomasz Siemoniak powiedział, że krajowi prokuratorzy przekazali informacje europejskim śledczym i mogą udostępnić dochodzeniu więcej dowodów, jeśli zostaną o to poproszeni.

„Niemiecka i polska prokuratura spotkała się w tej sprawie i w żadnym momencie nie było żadnych oznak niezadowolenia ze strony innych osób zajmujących się tą sprawą” – dodał. – powiedział Simoniak.

„O ile wiem, nie doszło do żadnej zmowy ani celowego wykroczenia z niczyjej strony.

Rurociąg Nord Stream, łączący Rosję z Niemcami pod Morzem Bałtyckim, pękł we wrześniu 2022 roku.

„Wall Street Journal”, powołując się na anonimowych europejskich śledczych zajmujących się tą sprawą, doniósł na początku tego miesiąca, że ​​polskie władze odmówiły współpracy w dochodzeniu i nie udostępniły krytycznych dowodów.

Gazeta podała, że ​​śledczy uważają, że nowy rząd w Warszawie będzie mniej niechętny.

Dochodzenie nie ustaliło jeszcze, kto jest odpowiedzialny za pęknięcie rury.

W ubiegłym roku część zachodnich mediów podała, że ​​za sabotażem stoi ukraińska grupa. Ukraina zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu. Rosja utrzymuje, że odpowiedzialność ponoszą Stany Zjednoczone, czemu Waszyngton zaprzecza.

Według doniesień mediów rurociąg został zniszczony przez załogę, w tym płetwonurków głębinowych, na pokładzie statku rekreacyjnego Andromeda, który zacumował w Danii, Niemczech i Polsce.

Z dochodzeń prowadzonych przez Niemcy, Danię i Szwecję wynika, że ​​na łodzi wyczarterowanej do Niemiec przez polską firmę odnaleziono ślady ośmiokąta znalezione w podwodnych materiałach wybuchowych.

Polscy prokuratorzy stwierdzili w zeszłym roku, że nie ma dowodów na to, że Polska pełniła rolę ośrodka sabotażu.

W zeszłym miesiącu, w dniu objęcia urzędu, nowy premier Polski Donald Tusk zwolnił szefów czterech agencji wywiadowczych, w tym tych zaangażowanych w śledztwo w sprawie Nord Stream.

READ  Polska sprzeciwia się bezczynnej Hiszpanii