Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina i Polska chcą deeskalacji napięć z Rosją

Ukraina i Polska chcą deeskalacji napięć z Rosją

Nowy szef polskiej dyplomacji podczas piątkowej wizyty w Kijowie wyraził chęć zakończenia napięć między swoim krajem a Ukrainą, obiecując wsparcie w „tytanicznej walce” Polski z Rosją.

Polska jest jednym z głównych zwolenników Ukrainy w Europie, ale stosunki między obydwoma sąsiadami ochłodziły się w wyniku sporów handlowych w ostatnich miesiącach. Wydaje się, że ta strona została niedawno przewrócona przez proeuropejskie przejęcie władzy w Warszawie.

Nowy polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbył swoją pierwszą zagraniczną podróż do ukraińskiego sojusznika, aby pokazać ciągłe wsparcie Polski wobec Moskwy.

„W tej tytanicznej walce, Panie Ministrze, Polska jest po Pana stronie” – powiedział Minister. Sikorski oświadczył swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Dmytro Kulebie, że „potępia Rosję, która bombarduje miasta, niszczy całe prowincje, deportuje dzieci i przygotowuje się do eksterminacji swoich sąsiadów. Nie ma co ukrywać”.

Polski minister wezwał Unię Europejską i Stany Zjednoczone do „zmobilizowania” środków gospodarczych i produkcyjnych w celu uzbrojenia Ukrainy, podkreślając, że Rosja ze swojej strony „przestawiła się na gospodarkę wojenną”.

„Nie można pozwolić Rosji na nadprodukcję w oparciu o bardzo małą gospodarkę […] Jeśli Zachód się zmobilizuje, nie wątpię, że się to uda, ale musi w końcu zacząć się mobilizować” – powiedział. – powiedział Sikorski reporterom.

Rozważał także nadchodzącą „impas” – „próbę” przyjaźni między Kijowem a Warszawą – by zapożyczyć wyrażenie Walerego Załużnego, szefa sztabu armii ukraińskiej.

„Nowa prędkość”

Opisując wizytę Radosława Sikorskiego jako „znak przyjaźni”, p.

Ze swojej strony prezydent Wołodymyr Zełenski p. Podkreślił, że omawiał z Sikorskim współpracę wojskową i „tworzenie wspólnych produktów”. Według prezydenta obaj zgodzili się nadać „nowy impuls” stosunkom między swoimi krajami.

Pan. Podróż Sikorskiego odbywa się w kontekście spadku poparcia Zachodu dla Kijowa w Europie i USA, co Kreml pozytywnie przyjął.

READ  Sześćdziesiąt godzin jazdy autobusem między Cruz a Polską, aby odebrać ukraińskich uchodźców

Podczas jego wizyty zawyły syreny ostrzegające o nalotach, gdy w ostatnich tygodniach rosyjskie ataki na stolicę Ukrainy nasiliły się, co przypomniało o konflikcie.

„Rosja musi przegrać, Ukraina musi wygrać. I w tej sprawie, kto w Polsce sprawuje władzę, jak widać, jesteśmy zjednoczeni” – powiedział polski minister.

Rolnictwo i Handel

Dmytro Kouleba ps. Kijów z zadowoleniem przyjął wybór Sikorskiego na jego pierwszą wizytę od czasu nominacji. „To wyraz szacunku dla Ukrainy” – stwierdził, podkreślając, że oba kraje mają „wspólnego wroga”.

Stosunki między Que a Warszawą od miesięcy są zatruwane serią sporów handlowych.

Według Kijowa, polscy kierowcy ciężarówek blokują przejścia graniczne od początku listopada, aby zaprotestować przeciwko „nieuczciwej konkurencji” ze strony ukraińskich odpowiedników, która kosztowała Ukrainę setki milionów euro.

„Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zablokowanie granicy, ponieważ sytuacja, w której nasze przyjazne stosunki znajdą się w cieniu zablokowanej granicy, jest niedopuszczalna i szkodliwa” – powiedział. Kouleba nalegał w piątek.

Eksport ukraińskich produktów rolnych do Polski doprowadził do załamania się tam lokalnych cen i – podobnie jak w innych krajach Europy Wschodniej – do wprowadzenia embargo gospodarczego.

„Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji, aby wszyscy mogli czerpać korzyści z handlu i transportu. Myślę, że to, co sobie powiedzieliśmy, doprowadzi do rozwiązań” – powiedział pan. – stwierdził Sikorski.

Na kilka godzin przed przybyciem do Qew Rosja przeprowadziła nowy atak dronem na stolicę Ukrainy, raniąc dwie osoby.

Obejrzyj wideo