Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wskazuje na Europejską Konferencję Praw Człowieka


LPowiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny w środę 24 listopada orzekł, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest częściowo niezgodna z polską konstytucją, która stanowi nowe wyzwanie dla europejskiego wymiaru sprawiedliwości. „Trybunał Konstytucyjny jest wyłączony spod wyroku ETPC [Cour européenne des droits de l’homme] Narusza nasz system sądownictwa” – napisał na Twitterze polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta. Chodzi o orzeczenie ETPCz opublikowane wiosną w sprawie kontrowersyjnej reformy polskiego sądownictwa, któremu Bruksela zarzuciła podważanie niezawisłości sądownictwa.

Sebastian Galetta okrzyknął go „wielkim dniem dla rządów prawa i suwerenności Polski” i nazwał go „nową próbą nielegalnej zewnętrznej ingerencji w system”. [judiciaire] Polski aresztowany”. „Dzisiejsze orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest bezprecedensowe i budzi poważne obawy” – powiedziała Marija Bezcinovic Burik, sekretarz generalna Rady Europejskiej z siedzibą w Strasburgu w Strasburgu. Ręka. „47 państw członkowskich Rady Europy, w tym Polska, jest zaangażowanych w zagwarantowanie praw i wolności zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak wyjaśnił ETPCz” – przypomniał w oświadczeniu.

„Państwa członkowskie są również zobowiązane do przestrzegania orzeczeń Trybunału” – podkreśliła Marija Bezcinovich Burik, zapewniając, że polski Trybunał Konstytucyjny „uważnie oceni” „konsekwencje” swojej decyzji. Ministerstwo Sprawiedliwości zakwestionowało zasadność powoływania sędziów Trybunału Konstytucyjnego po majowym orzeczeniu ETPCz. ETPC wydał ostatnio orzeczenie przeciwko „izbie dyscyplinarnej” dla polskich sędziów, utworzonej przez populistyczny, konserwatywny rząd w Warszawie, która znalazła się w centrum gorącego sporu między Polską a Unią Europejską.

Czytaj więcejWojna polskich sędziów martwi Brukselę

Polski rząd wspiera reformy sądownictwa

Adwokat Jonah Reskovich, który został zawieszony przez izbę dyscyplinarną za naruszenie kodeksu postępowania, skierował sprawę do europejskiego wymiaru sprawiedliwości. Jonah Reskovich twierdził, że sala była w rzeczywistości organizacją polityczną. ETPC uznał, że prawa człowieka nie są „niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą w rozumieniu Konwencji Europejskiej”, a zatem uznał, że jego prawo do rzetelnego procesu sądowego zostało naruszone. Ze swojej strony polski rząd twierdzi, że reformy sądownictwa są konieczne do walki z korupcją wśród sędziów.

READ  Świat-2022: Polska rozdziera Anglię i spowalnia ją

Niemniej jednak UE nalega, aby reformy te podważały niezależność sądownictwa i praworządności, a ostatecznie demokrację. Decyzją, która wywołała poruszenie w UE, polski Trybunał Konstytucyjny w zeszłym miesiącu odrzucił prymat prawa europejskiego nad polskim, wywołując konflikt z Brukselą, która zablokowała zatwierdzenie postrządowego planu naprawy gospodarczej Warszawy.