Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska stoi przed wyzwaniami związanymi z odchodzeniem od węgla

Śląsk w południowo-zachodniej Polsce chce zmienić kolor z czarnego na zielony. Region i kraj są uzależnione od przemysłu węglowego. Ale jest możliwość zmiany. Jednak zamknięcie kopalń i rezygnacja z tego typu paliw kopalnych pozostaje poważnym wyzwaniem. A „zmiana ekologiczna” to nie tylko „zmiana energetyczna”, ale także przemysł.

Piotr Kuczera, burmistrz Rybnika w południowej Polsce przy granicy z Czechami, od lat pracuje nad zmianą swojego miasta, ale prosi o pomoc.

Nasze działania podzieliliśmy na trzy części: najpierw edukację, potem proces stypendialny i wreszcie stosowanie sankcji m.in. w wyniku uchwały przeciwko paleniu. Dziś z pewnością oczekujemy, że w ten proces przemian gospodarczych zostaną włączone fundusze europejskie i rządowe. Nie może być zarządzana wyłącznie przez lokalną administrację”, wyjaśnia burmistrz miasta.

Polska spala 87% unijnego węgla

W ubiegłym roku w Polsce wydobycie węgla (zwłaszcza dwutlenku węgla) wyniosło 54,4 mln ton, a sprzedaż 53 mln ton.

Sektor ciepłowniczy zużywa około 26 mln ton węgla, z czego połowa przeznaczona jest dla gospodarstw domowych. Polska spala 87% węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE.

Henrietta ma 72 lata. Emerytowana, jedyna nędza, chce żyć w zdrowym środowisku. Na razie korzysta z węgla jako środka grzewczego, ale już jest zadłużona, by zmodyfikować swoją instalację na potrzeby nowych „zielonych zasad” polityki zmian.

Potrzebuję 533 euro, żeby zapłacić za wszystko, ten system ogrzewania drożeje z dnia na dzień. Kosztuje 1000 automatów lub 222 euro za tonę, a potrzebuję tony miesięcznie. Więc jeśli muszę płacić za narkotyki i pożyczki, moja emerytura nie wystarczy„, Ona tłumaczy.

A do wielu Polaków zmiana nie dotarła.

Strach przed kryzysem energetycznym

Zbyt szybkie wyczerpywanie się węgla może spowodować kryzys energetyczny. Takie jest zdanie Rafała Jedwabnego, przedstawiciela NSZZ „Solidarność” dla nieletnich. „Właściwie obawiam się, że ta zima może już pokazać, że w bezwęglowej Polsce nie ma obecnie alternatywy. Potwierdzono już, że ten kryzys nastąpi. Polska nie jest gotowa na tak drastyczne zmiany w swoim systemie energetycznym. Dziś ceny gazu pokazują, że Polacy nie mogą kupować energii.” On tłumaczy.

READ  Les premiers renforts americains z arrivés en Pologne

Choć zmiany zostały wprowadzone, wydaje się, że region i kraj nie są jeszcze gotowe do zamknięcia kopalń. Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska obiecuje, że zielone zmiany w Polsce przebiegną pomyślnie, ale dostrzega wyzwania stojące przed krajem w zapewnieniu stabilności energetycznej bez węgla.

„Chociaż musimy w pewnym stopniu przyjąć energetykę opartą na węglu z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, aby nie zanieczyszczać środowiska, optymistycznie patrzę na zmianę naszego kierunku., powiedział.

W ubiegłym roku polskie kopalnie ograniczyły swoją działalność i wyprodukowały około 7,2 mln ton węgla. To mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż tego surowca również spadła o około 5,4 mln ton. Produkcja spadła o prawie 12%, a sprzedaż wzrosła o ponad 9%.

Ale pomimo tych spadków, przemysł węglowy zajmuje w Polsce stabilną pozycję i wciąż tworzy miejsca pracy dla wielu pracujących tam Polaków, zwłaszcza w regionie śląskim, gdzie wciąż brakuje alternatyw.