Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Imigrant Igaki znaleziony martwy na granicy polsko-białoruskiej

Na granicy białorusko-polskiej zmarł Irakijczyk, dziesiąty imigrant, który przekroczył granicę od lata, podały w poniedziałek polskie media.

Ze swojej strony białoruscy pogranicznicy poinformowali w sobotę, że mężczyzna zginął w polskiej części granicy z Białorusią.

Białoruscy pogranicznicy powiedzieli w oświadczeniu, że ich polscy koledzy zmusili innych imigrantów do wciągania ich ciał do białoruskiej części granicy.

Rzecznik Straży Granicznej cytowany przez Gazetę Wyborczą zapewnił, że „gdyby taki incydent miał miejsce po stronie polskiej, służby Straży Granicznej zostałyby poinformowane”.

Według Gazette Vyborza siedmiu z dziesięciu migrantów, którzy zginęli za granicą, znajdowało się po polskiej stronie.

Kontaktując się z AFP, polska straż graniczna nie udzieliła od razu dalszych informacji.

Tysiące migrantów, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu, próbowało w ostatnich miesiącach przekroczyć lub przekroczyć białoruską granicę na Litwę, Polskę lub Łotwę.

Unia Europejska podejrzewa, że ​​prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko celowo sprowokował ruch migracyjny w odpowiedzi na sankcje nałożone na jego kraj przez opozycję.

Imigranci twierdzą, że siły białoruskie często zmuszają się do przekroczenia granicy i są odpierane przez polską straż graniczną, co powoduje, że w trudnych warunkach pogodowych coraz bardziej utknęli na granicy.

READ  Polski rząd płonie po tym, jak kobieta zmarła po niewykonaniu aborcji