Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozmieściła cztery myśliwce F-16 wzdłuż swojej granicy z Ukrainą

Polska rozmieściła cztery myśliwce F-16 wzdłuż swojej granicy z Ukrainą

W miarę nasilania się rosyjskich ataków, Polska broni się. W rzeczywistości we wtorek wojsko ogłosiło, że uziemiło cztery myśliwce F-16 w celu monitorowania granicy z Ukrainą. „W trosce o bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej uruchomiono dwie pary myśliwców F-16 i wspólny tankowiec”Dowództwo operacyjne polskiej armii wskazało w notatce prasowej.

Decyzja ta jest następstwem rosyjskich ataków na Ukrainę, które miały miejsce w ostatnich dniach. We wtorek ukraińskie wojsko uruchomiło alarm powietrzny w całym kraju i ostrzegło, że rosyjskie bombowce wystrzelą rakiety. „Niebezpieczeństwo rakietowe na obszarach, na których obowiązuje ostrzeżenie przed wiatrem!” Ryzyko wystrzelenia rakiety manewrującej z samolotu Tu-95MS. Łącznie w powietrzu znajduje się 16 bombowców strategicznych Tu-95MS », Siły Powietrzne zostały poinformowane w telegramie. Kilka godzin wcześniej wojsko ostrzegło, że rosyjskie bombowce strategiczne znajdują się w przestrzeni powietrznej. Ta nowa seria „duży” Co najmniej czterech cywilów zginęło, a ponad 90 zostało rannych w nalotach rosyjskiego wojska, głównie w Kijowie i Charkowie (na wschodzie).

„naruszenie” Polska przestrzeń powietrzna

Niepokojące dla Polski są jednak ataki, które w ubiegły piątek ok „naruszenie” Jego przestrzeń powietrzna „Pociskiem wycieczkowym”Dzwonię do Rosji „Natychmiast zaprzestań tego typu działań”. Dlatego tego wieczoru Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwiedziło w Polsce urzędników Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z prośbą Warszawy zawartą w przekazanej mu notatce „Wyjaśnij naruszenie przestrzeni powietrznej RP przez rakietę manewrującą i natychmiast zaprzestań tego typu działań”– podało ministerstwo w komunikacie prasowym. Tym bardziej, że Polska już wcześniej ostrzegała, że ​​rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną od strony Ukrainy. Zaalarmowano wówczas polski system obrony powietrznej.

Fala strajków na Ukrainie: Francja potępia „strategię terrorystyczną” Rosji

Odcinek przypomina ukraiński pocisk, który spadł w listopadzie 2022 roku na polską wieś Przemyśl w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch cywilów. Eksplozja w suszarni zboża w pobliżu szkoły, około 6 km od granicy z Ukrainą, nastąpiła w czasie masowych ataków Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną na całym terytorium Ukrainy.

READ  UE w końcu chwyciła za broń, by bronić praworządności przed Węgrami i Polską

Strach przed eskalacją konfliktu

Upadek rakiety wzbudził obawy, że NATO zostanie wciągnięte w konflikt w wyniku poważnej eskalacji wojny na Ukrainie, gdzie Polska jest chroniona w ramach zobowiązania koalicji pod przewodnictwem NATO w zakresie zbiorowego bezpieczeństwa.

Po piątku znowu strach „naruszenie” W przestrzeni powietrznej nad rosyjskim pociskiem manewrującym polscy urzędnicy cywilni i wojskowi odbyli nadzwyczajne spotkania, a prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. „NATO solidaryzuje się z naszym cennym sojusznikiem i monitoruje sytuację. Będziemy w kontakcie, gdy tylko pojawią się fakty. NATO pozostaje czujne »Jens Stoltenberg ogłosił na X (dawniej Twitterze).

(z AFP)