Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski rakietowy „niezidentyfikowany obiekt” nad Polską

Rosyjski rakietowy „niezidentyfikowany obiekt” nad Polską

Jurij Tiachishin /AFP W piątek, 29 grudnia, Polska poinformowała, że ​​rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną przed opuszczeniem. (Wyjaśnienie: Rakieta wylądowała we Lwowie na zachodniej Ukrainie).

Jurij Tiachishin /AFP

W piątek, 29 grudnia, Polska poinformowała, że ​​rosyjski pocisk wleciał w jej przestrzeń powietrzną przed opuszczeniem. (Wyjaśnienie: Rakieta wylądowała we Lwowie na zachodniej Ukrainie).

Pocisk przeleciał około 40 km w międzynarodowej – polskiej przestrzeni powietrznej. W polskiej telewizji TVN24 ppłk Jacek Koriszewski ostrzegał w piątkowy poranek, 29 grudnia. „Niezidentyfikowany obiekt” Do Polski wjechał z Ukrainy w pobliżu miasta Zamosk, daleko od granicy. Według niego wydarzenie to będzie powiązane z przeprowadzonymi w piątek przez Rosję atakami rakietowymi i dronami na kilka dużych miast Ukrainy.

„Wszystko wskazuje na to, że rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną. Wykryliśmy to na radarze. Opuścił to miejsce.” Kilka minut później w kierunku Ukrainy szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukula mógł dziś po południu poinformować prasę. „Mamy potwierdzenia radarowe od krajów krajowych i sojuszniczych”.on dodał.

„NATO solidaryzuje się z naszym cennym sojusznikiem”

Pocisk przeleciał w polskiej przestrzeni powietrznej przez trzy minuty, powiedział dowódca polskich operacji wojskowych Maciej Klis. „Wysłaliśmy tam nasze siły, przechwyciliśmy samoloty i w razie potrzeby zestrzeliliśmy je, ale pogoda (przelot) i sposób manewrowania (…) uniemożliwiły i pozwoliły rakietie opuścić terytorium Polski »Generał Gliss oznajmił ponownie.

Po dużej fali ataków na Ukrainę, w nocy z czwartku na piątek polski system obrony powietrznej został postawiony w stan pogotowia – kontynuował. Przedstawiciele armii powiedzieli, że w miejscu, w którym utracono sygnał radiowy rakiety, przeprowadzono przeszukanie naziemne.

Po zdarzeniu polscy urzędnicy cywilni i wojskowi odbyli nadzwyczajne spotkania, a Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO. „NATO solidaryzuje się z naszym cennym sojusznikiem i monitoruje sytuację. Będziemy w kontakcie, gdy tylko pojawią się fakty. NATO pozostaje czujne »Jens Stoltenberg powiedział na X (dawniej Twitterze).

W listopadzie 2022 roku ukraiński pocisk spadł na polską wieś Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch cywilów. Zanim udało się ustalić jego pochodzenie, rakieta spadła na polską wioskę, budząc obawy, że NATO może zostać wciągnięte w konflikt w wyniku znacznej eskalacji wojny na Ukrainie, gdzie Polska jest chroniona w ramach zobowiązania koalicji pod przewodnictwem NATO w zakresie zbiorowego bezpieczeństwa.

READ  Polska: W sytuacji zagrożenia granica Białorusi stała się „strefą zakazu”.

Zobacz więcej HuffPost :