Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przyznaje, że kupuje oprogramowanie szpiegujące Pegasus do walki z przestępczością

Opublikowano w piątek 07 stycznia 2022 o 19:15

Potężny lider rządzącej w Polsce partii nacjonalistycznej przyznał we fragmentach wywiadu opublikowanego w piątek, że jego kraj kupił izraelski program szpiegujący Pegasus, ale odrzucił oskarżenia o wykorzystanie go przeciwko politycznej opozycji.

Oskarżenia związane z użyciem Pegaza wstrząsnęły Polską w ostatnich tygodniach w skandalu, który porównał do śledztwa Watergate, które doprowadziło do rezygnacji prezydenta USA Richarda Nixona w 1974 roku.

Po zainstalowaniu w telefonie komórkowym Pegasus umożliwia dostęp do wiadomości i danych użytkownika, ale także zdalną aktywację urządzenia w celu wykonania dźwięku lub zdjęć.

– Byłoby źle, gdyby polskie służby nie miały takiego narzędzia – powiedział tygodnikowi Secchi Jarosław Kaczyński, szef PiS i wicepremier.

Zapytany o oskarżenia, że ​​rząd używał tego oprogramowania do szpiegowania opozycji, Kaczyński odpowiedział, że oprogramowanie było „używane przez agencje do zwalczania przestępczości i korupcji w wielu krajach”.

W wywiadzie, który zostanie wydany w całości w poniedziałek, podkreślił, że wszelkie wykorzystanie tych metod „pozostaje pod kontrolą sądu i prokuratury”. Odrzucił także oskarżenia opozycji, mówiąc, że „robią wielkie zamieszanie o nic”.

Kanadyjskie laboratorium monitorujące cyberbezpieczeństwo Citizen Lab potwierdziło użycie Pegasusa przeciwko trzem osobom w Polsce, w tym Krzysztofowi Brejzie, senatorowi z głównej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej (PO), podczas koordynowania jego kampanii podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

– „Góra lodowa” –

John Scott-Railton, główny badacz w Citizen Lab, twierdził, że odkryte zastosowania Pegasusa były tylko „wierzchołkiem góry lodowej” i że jego użycie wskazywało na „autorytarną poślizg” w Polsce.

Według pana Barizy, włamanie do jego telefonu wpłynęło na wynik sondażu, który wygrał Prawo i Sprawiedliwość.

Kaczyński odrzucił jego oskarżenia, mówiąc, że opozycja „przegrała, bo przegrała”.

„Ani Pegasus, ani żadna służba, ani potajemnie uzyskane jakiekolwiek informacje nie odegrały żadnej roli w kampanii wyborczej w 2019 roku” – powiedział.

READ  Svetlana Tsykhanovska w Paryżu w celu wsparcia rajdu

Te oskarżenia są „szokujące, ale nie zaskakujące. Budzą poważne obawy nie tylko wśród polityków, ale także w całym polskim społeczeństwie obywatelskim” – odpowiedziała Amnesty International w piątkowym oświadczeniu.

Organizacja pozarządowa wezwała do „globalnego moratorium na eksport, sprzedaż, transfer i używanie sprzętu do nadzoru do czasu wprowadzenia silnych ram prawnych zgodnych z prawami człowieka”.

W kontakcie z AFP izraelska grupa NSO, która jest właścicielem Pegasusa, powiedziała, że ​​został sprzedany tylko „legalnym organom ścigania, które używają tych systemów w ramach nakazów aresztowania przeciwko przestępcom, terrorystom i korupcji”.