Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska otwiera najgłębszy basen na świecie

Dedykowany dla nurków, zawiera małe wykopalisko specjalnie do hodowli i eksploracji podwodnych jaskiń i ruin Majów.

W ten weekend pod Warszawą otwarto najgłębszy na świecie basen z pionowym spadkiem 45,5 metra skierowany do nurków.

Nazywany Deepspot, zawiera małe wykopaliska do reprodukcji i eksploracji podwodnych jaskiń i ruin Majów.

Warstwę wodonośną wypełnia łącznie 8000 metrów sześciennych wody, czyli dwadzieścia razy więcej niż basen o długości 25 metrów.

Basen Deepspot
La Biskin Deepspot © Vojtech Radwansky / AFP

W przeciwieństwie do zwykłych basenów zarezerwowanych do pływania, kampus DeepSpot może przyjmować klientów pomimo epidemii Govt-19 w Polsce, ponieważ jest uważany za centrum szkolenia nurkowego oferujące kursy.

Pomieszczenia powinny być budowane tak, aby zapewnić widok nurków dorastających do głębokości pięciu metrów.

Prawie 9 milionów euro

„To najgłębszy basen na świecie” – powiedział 47-letni Michael Brasskinski, dyrektor DeepSpot podczas jego otwarcia w sobotę.

Poprzedni rekord w tym obszarze został odnotowany przez Guinness World Records, z pionowym spadkiem 42 metrów od dna do szczytu basenu Montecroto Term we Włoszech.

Planowana jest jednak na przyszły rok w Wielkiej Brytanii Blue Abyss i dzięki głębokości 50 m szybko zepchnie polskie wody na drugie miejsce.

„Nie ma tu pięknych ryb ani koralowców, więc nie jest to alternatywa dla morza, ale jest to dobre miejsce do nauki i treningu, aby bezpiecznie dostać się do środka. Instruktor nurkowania był jednym z kilkunastu klientów, którzy wzięli udział w ceremonii otwarcia DeepSpot.

„Fajnie! To jak przedszkole dla nurków”! „, Powiedział.

Według kierownika budowy basen jest „używany przez strażaków i wojsko. Jest dużo scen treningowych i możemy testować różne urządzenia”.

Do budowy DeepSpot zużyto 5000 m3 betonu. Zajęło to dwa lata i kosztowało około 40 milionów slotów (8,9 miliona euro, 10,6 miliona dolarów).

READ  Na Śląsku górnicy lamentują nad końcem węgla