Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ogłosiła budowę muru na swojej granicy

W poniedziałek (15 listopada) nasiliły się napięcia na granicy białorusko-unijnej. W grudniu Polska ogłosiła, że ​​rozpocznie budowę muru wzdłuż granicy z Białorusią.

„Biznes, który musimy podjąć, jest czysto strategiczną i priorytetową inwestycją w ochronę narodu i jego obywateli”., zapowiedział polski minister spraw wewnętrznych Marius Kaminsky. System, który ma zostać dostarczony w pierwszej połowie 2022 r., będzie kosztował około 353 mln euro i ma mieć do 180 km – połowę całkowitej długości granicy polsko-białoruskiej. Budowa została zatwierdzona przez parlament w zeszłym miesiącu.

Tysiące imigrantów, w większości z Bliskiego Wschodu, graniczących z Białorusią i UE, od wielu dni koczuje w mrozie. W odwecie za zachodnie sankcje nałożone na reżim Aleksandra Łukaszenki w zeszłym roku, po brutalnych represjach wroga.

Przeczytaj analizę: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Kryzys imigracyjny z Białorusią podsyca podziały polityczne we Francji

Putin i Macron „zgadzają się podnieść”

W tym konflikcie, panie Łukaszenka w poniedziałek wydawał się grać kartą pokoju. Powiedział, że Białoruś próbuje sprowadzić do domu imigrantów obozujących na granicy między jego krajem a UE, podczas gdy 27 Przygotowują się do zaostrzenia sankcji wobec swojego kraju. „Jak zawsze jesteśmy gotowi załadować je wszystkie na samoloty (…) Kto przyniesie je do domu?, powiedział, według Agencja Państwowa Felda. Trwają prace nad przekonaniem tych ludzi, aby „proszę wrócili do domu”, ale nikt nie chce wracać. ”

„Chcę podkreślić, że nie chcemy żadnego konfliktu na naszej granicy. Dotknie nas to całkowicie”., a pan Łukaszenko, według Feldy, współoskarżony w Polsce „Na żądanie” To z powodu tego kryzysu „Kwestie wewnętrzne” I napięcia z partnerami z UE.

Rosja chciała wesprzeć Białoruś: „Całkowicie błędem jest zrzucanie całej winy na Łukaszenkę po stronie białoruskiej”.Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ubolewał nad dziennikarzami „Ignorujcie europejskie ideały ludzkości” Tysiące migrantów są uwięzione w prowizorycznych namiotach na polskiej granicy.

READ  37-letnia kobieta zmarła po tym, jak lekarze odmówili wykonania aborcji

Jednocześnie wzrosła presja na rosyjskich i białoruskich przywódców. Rozmowy telefoniczne między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką uległy zwiększeniu. To pierwsze spotkanie europejskiego przywódcy od czasu, gdy reżim Łukaszenki stłumił opozycję w zeszłym roku. Według Pałacu Elizejskiego, pan. Putin, obiecał.„Rozmawiać o” Aleksandrowi Łukaszence.

Zaostrzenie europejskich sankcji

Na granicy polsko-białoruskiej, 12 listopada.

Unia Europejska (UE), która dopuściła protesty po reelekcji kontrowersyjnego Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 roku, oskarżyła go teraz o promowanie miesiąca rewanżu na kryzysie migracyjnym i przygotowanie nowych sankcji. W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. Joseph Borrell, czołowy korespondent zagraniczny Unii Europejskiej, potwierdził w poniedziałek, że UE zamierza rozszerzyć sankcje przeciwko Białorusi, wymierzone w linie lotnicze, biura podróży i różne podmioty zaangażowane w transfer imigrantów.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Unia Europejska prezentuje swój „strategiczny kompas” w kontekście białoruskiego kryzysu

Ten ostatni zauważył: „Zgodziliśmy się zaakceptować nowy zakaz (…). Będzie rozwijany w najbliższych dniach. „ Te bariery mogą mieć wpływ „Znaczna liczba osób” I firmy, powiedziane bez podania ich numeru lub tożsamości. Europejski dyplomata powiedział w poniedziałek rano, że w niedzielę skontaktował się z ministrem spraw zagranicznych Białorusi, aby poinformować go o sytuacji na polskiej granicy. „Całkowicie nie do przyjęcia”.

Podobnie Stany Zjednoczone powiedziały w poniedziałek „Przygotować” Nowe sankcje na Białorusi „We współpracy z Unią Europejską”, Potępić wyzysk „Niehumanitarny” Przepływy migracji. „Będziemy nadal prosić o konta” Pan. W mocy Łukaszenki „Za ciągłe ataki na demokrację, prawa człowieka i standardy międzynarodowe”, ostrzegł prasę rzecznik amerykańskiej dyplomacji Nate Price.

Zablokowane loty i naloty

W tym kontekście białoruskie linie lotnicze Belavia ogłosiły w niedzielę, że Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy i Jemeńczycy mają obecnie zakaz lotów z Dubaju na Białoruś.

READ  5 wskazówek dla początkujących fanów kasyn

Rząd iracki ogłosił w czwartek pierwszy lot powrotny dla irackich migrantów, którzy utknęli na granicy. „Irak wykona pierwszy lot dla tych, którzy chcą dobrowolnie wrócić do domu 18 tego miesiąca”.Ahmed al-Sahaf, rzecznik MSZ, ogłosił to w irackiej telewizji publicznej od niedzieli do poniedziałku wieczorem. Nie powiedział, ile osób wejdzie na pokład samolotu Mińsk-Bagdad. Ale Irak „Zidentyfikowano 571 Irakijczyków” Utknięci na granicy polsko-białoruskiej powiedzieli, że są gotowi do powrotu „Spontanicznie” Irak, wyjaśnił Ahmed al-Sahaf.

Czytaj więcej Od najbardziej sfałszowanych wyborów do represji: termin zrozumienia kryzysu białoruskiego

Pod naciskiem europejskich dyplomatów Turcja zakazała Irakijczykom, Syryjczykom i Jemeńczykom podróżowania na Białoruś. Prywatna firma Syrii Sam Wings Airlines również wstrzymała loty do Mińska.

Le Monde z AP i AFP