Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: od socjalizmu do dobrobytu

Polska: od socjalizmu do dobrobytu

Opublikowano 29 czerwca 2023 r




NA
+

W ostatnią sobotę w Warszawie miał swoją premierę nowy film: Polska. Od socjalizmu do dobrobytu.

Najnowsza historia Polski potwierdza wyższość kapitalizmu.

Stanie w kolejce stało się nauką w socjalistycznej Polsce. Wszechobecne kolejki często zmuszały ludzi do czekania godzinami, a nawet dniami na meble czy artykuły gospodarstwa domowego.

Pojawiły się inteligentne systemy. Jedna z nich nosi nazwę „Lista oczekujących” i jest używana, gdy trzeba czekać dni, a nie godziny. W takim przypadku sporządzana jest lista wszystkich osób, które były w kolejce, więc nie zawsze jest konieczna fizyczna obecność. Co kilka godzin lista była odczytywana na głos, a osoby musiały rejestrować swoją obecność – jeśli nie mieściły się w kolejce, były usuwane z listy. Harmonogram rejestracji jest ogłaszany z wyprzedzeniem. Kiedy czas oczekiwania był rozłożony na kilka dni, a nie kilka godzin, ludzie musieli składać skargi trzy lub cztery razy dziennie. Niektórzy wezmą wolne, inni poproszą swoich przełożonych, aby szybko wyszli i wrócili, a jeszcze inni zapłacą innym za zapisanie się na nich (nazywa się to „rekrutacją”). stać„). Zabezpieczenie wykazu podatkowego zapewniała samozwańcza komisja podatkowa.

Znasz sprzedawcę w szewcu, który może ci sprzedać parę butów, który przekupuje faceta, który może ci sprzedać rower, który dajesz piekarzowi, żeby zapłacił za ciasto. Córka twojego elektryka.

Według Karola Marksa socjalizm jest tylko etapem pośrednim w kierunku komunizmu. W komunizmie, rozumował, wszyscy ludzie mogli żyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Polacy, którzy godzinami stali w kolejkach po podstawowe towary, śmiali się z realności wizji Marksa.

Popularny dowcip w Polsce:

„Jak rozwiązać problem kolejek? Jak zostanie rozwiązany problem kolejek przed sklepami po osiągnięciu pełnego komunizmu? »
„Nie będzie po co stać w kolejce”.

READ  Rośnie eksport Maroka do Polski

To nie jest nowe.

Wszystkie powyższe stwierdzenia opisują sytuację w Polsce w latach 80., oddalonej o tysiące kilometrów od dzisiejszej Polski.

Od 1989 roku PKB per capita w Polsce potroił się. Polska odnotowała średnioroczny realny wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%. Gospodarka kraju stała się szóstą co do wielkości we Wspólnocie Europejskiej w ciągu dziesięcioleci po rynkowych reformach gospodarczych. Kraj ten odnotował najszybszy wzrost gospodarczy w Europie od czasu reform z 1989 roku i jest powszechnie uważany za europejskiego mistrza wzrostu.

Tam Zaufanie do dziedzictwa Publikuje Indeks Wolności Gospodarczej corocznie od 1995 roku.

Polska zajmuje 40. miejscemi Ranking z wynikiem 68,7 na pierwszy rzut oka nie wydaje się szczególnie wyjątkowy iz pewnością nie należy do najlepszych wyników. Oznacza to jednak, że jest bardziej wolny ekonomicznie niż np. Hiszpania, Izrael, Francja czy Włochy. Ale względna ewolucja kraju od 1995 roku jest ważniejsza niż ranking bezwzględny, a Polska zajmuje pierwsze miejsce w tym wskaźniku.

Ale wolność gospodarcza jest teraz zagrożona. Zwłaszcza odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, wzrosły wydatki na programy pomocy społecznej, prywatyzacja została w dużej mierze wstrzymana, a nawet już sprywatyzowane banki i firmy zostały przekazane państwu.

Krótko mówiąc, Polska porzuciła ścieżkę gospodarki rynkowej, ale to nie umniejszyło jej sukcesu w ciągu 25 lat między 1990 a 2015 rokiem.

Według danych Banku Światowego PKB per capita w 1989 r. stanowił 30% analogicznej wartości w Stanach Zjednoczonych i wzrósł do 48% poziomu amerykańskiego w 2016 r. Zmiany te dały się odczuć w życiu ludzi. Dochody Polaków spadły z około 10 300 USD w 1990 r., skorygowane o siłę nabywczą, do prawie 27 000 USD w 2017 r. W porównaniu z UE-15 dochody Polaków w 1989 r. wynosiły mniej niż jedną trzecią, aw 2015 r. wzrosły do ​​prawie dwóch trzecich.

READ  PRONOS PARIS RMC 19 czerwca Challenge w Hiszpanii - Polska

Odwrotne tłumaczenie