Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska obchodzi 11. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego w Rosji

Polska upamiętnia 11. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób – w tym ówczesny prezydent Polski Lek Kaczyński, jego żona oraz wyżsi urzędnicy polityczni i wojskowi.

Kilku polaków, w tym wysocy rangą członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, kwestionuje wyniki śledztwa ogłoszonego w 2011 roku przez specjalną polską komisję.

Stwierdzono, że samolot wojskowy Tu-154 z Warszawy rozbił się 10 kwietnia 2010 r. Podczas zbliżania się do lotniska pod Smoleńskiem z powodu błędu pilota i braku ostrzeżeń od kontrolerów ruchu lotniczego w Smoleńsku.

Polacy podejrzewają też sposób prowadzenia śledztwa przez Rosję.

Urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że chociaż Rosja uważa dane rejestratorów lotów samolotu za związane ze sprawą, „wrak nadal znajduje się w Rosji, czarne skrzynki nadal znajdują się w Rosji”.

Jaroslav Kaczyński, brat bliźniak zmarłego prezydenta, powiedział, że podejrzewa, że ​​katastrofa była wynikiem spisku mającego na celu zamordowanie Rosjan.

Tragedia nadwerężyła stosunki z Rosją, ponieważ samolot leciał dla upamiętnienia masakry 22 000 polskich wojskowych i cywilnych intelektualistów dokonanej podczas II wojny światowej przez sowiecką tajną policję.

Wydarzenia upamiętniające katastrofę samolotu 10 kwietnia rozpoczęły się porannym nabożeństwem rzymskokatolickim, a wieczorem uświetniono pomnik poświęcony ofiarom katastrofy i ich grobom.

W katedrze warszawskiej zaplanowano także wieczorne nabożeństwo.

Drugi rok z rzędu pomniki odbywały się między kontrolami wirusa koronowego, których zasięg był ograniczony.

10 kwietnia premier Matos Morawecki opisał wypadek na Facebooku jako „największą tragedię narodową w powojennej historii Polski”.

Z raportem Reuters, AP, AFP i dpa
READ  Jedna osoba zginęła w rosyjskim mieście Biełgorod po ukraińskim ataku. Przechwycono trzydzieści dwa drony