Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Nowy rząd chce zliberalizować prawo do aborcji i zapewnić bezpłatny dostęp do pigułki „dzień po”.

Polski premier zapowiedział, że jest gotowy skierować do parlamentu projekt ustawy liberalizującej aborcję w kraju.
Wyzwanie w tym kraju, jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów w Europie w zakresie aborcji.
Ponadto rząd zatwierdził już w środę projekt ustawy otwierający bezpłatny dostęp do pigułki „dzień po”.

To była obietnica kampanii, ale wyzwanie wydaje się być znaczące. Trzy miesiące po objęciu stanowiska szefa polskiego rządu Donald Tusk zasygnalizował w środę, 24 stycznia, że ​​jest gotowy przedstawić parlamentowi projekt ustawy mający na celu liberalizację aborcji w kraju. Tekstu, który umożliwiłby zniesienie wielu ograniczeń narzuconych przez poprzednią władzę populistyczno-nacjonalistyczną, które uczyniły z Polski jeden z najbardziej proaborcyjnych krajów europejskich.

Sojusz Obywatelski (KO), partia centrowa na czele z premierem, oświadczyła, że ​​jest gotowa „Przesłano w ciągu najbliższych kilku godzin” Rozpoznaje tekst „Legalna i bezpieczna aborcja do 12 tygodnia ciąży”. W tym kraju o silnej tradycji katolickiej materiał jest subtelny. Obecnie dobrowolne przerwanie ciąży (IVG) jest dozwolone jedynie w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia matki.

Złożono już kilka projektów ustaw

W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny kraju uchylił decyzję poprzedniego rządu i uznał przerwanie ciąży z powodu wad rozwojowych płodu za „niekonstytucyjne”. W grudniu 2023 r. Polska została potępiona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) po tym, jak uniemożliwił młodej kobiecie dokonanie aborcji ze względu na „wady płodu”.

  • Czytaj więcej

    Czytaj więcej

    WIDEO – W Polsce skrajnie prawicowy poseł rzuca gaśnicą w symbol judaizmu.

Jednak od objęcia władzy w październiku przez nową koalicję proeuropejską polska polityka w tych kwestiach uległa znaczącym zmianom. Partia rządząca Lewica przedstawiła dwie propozycje legislacyjne mające na celu dekryminalizację aborcji wspomaganej i liberalizację aborcji. Urzędnicy rządowi przywrócili już publiczne finansowanie sztucznego zapłodnienia.

Postęp jest jednak nadal subtelny, a Trzecia Droga – partia chadecka będąca także członkiem koalicji rządowej – w dalszym ciągu sprzeciwia się idei tak kompleksowej liberalizacji praw do aborcji. Grupa utworzona przez partię Polska 2050 Simona Holonii, marszałka izby niższej parlamentu oraz partię rolników PSL, proponuje „Powrót starego prawa” Rok 1993 zapewnił bardzo ograniczone prawo do aborcji.

READ  Turcja sprzedaje do Polski 24 uzbrojone drony

To wspaniały moment dla nas wszystkich! Oddajemy kobietom prawo do podejmowania własnych decyzji

Minister Zdrowia Polski

Jeśli chodzi o inną kwestię, rząd zatwierdził projekt ustawy otwierający bezpłatny dostęp do pigułki „dzień po”. „Od 15 roku życia”. Jednakże, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ograniczeń wprowadzonych przez populistyczną władzę nacjonalistyczną w 2017 roku i zatwierdzonych przez ówczesnego prezydenta Andrzeja Dudę, w przypadku osób poniżej 15. roku życia wymagana jest recepta lekarska.

„Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale wystarczy odrobina wyobraźni, aby zrozumieć, jak to działa. Środki antykoncepcyjne. Czas odgrywa tu ważną rolę, a fakt, że konieczna jest recepta, powoduje, że w wielu miejscach w Polsce antykoncepcja awaryjna jest dla ofiar niepraktyczna. Donald Tusk wyjaśnił. „To wspaniały moment dla nas wszystkich! Oddajemy kobietom prawo do podejmowania własnych decyzji”. Przywitał się z Ministerstwem Zdrowia na X (dawniej Twitterze).

W 2022 r. w Polsce przeprowadzono zaledwie 161 legalnych aborcji w porównaniu do około 2 tys. przed zaostrzeniem prawa w 2020 r. Według organizacji feministycznych co roku 100 000 kobiet przerywa ciążę za pomocą tabletek aborcyjnych, które są w Polsce zakazane lub wyjeżdżają za granicę. . W marcu 2023 r. polska aktywistka Justyna Wydrinska została skazana przez warszawski sąd na prace społeczne za przyczynianie się do aborcji, co jest sprawą bezprecedensową w kraju. Jego sprawa jest obecnie rozpatrywana przez drugi sąd.


AB z AFP