Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraj zmierza w kierunku bezpłatnego dostępu do „pigułki dzień po”.

Kraj zmierza w kierunku bezpłatnego dostępu do „pigułki dzień po”.

Kiedyś był to najbardziej restrykcyjny kraj w UE pod względem dostępu do aborcji, ale to może się zmienić. Polska wczoraj, w środę 24 stycznia, przyjęła projekt nowelizacji liberalizacji pigułki aborcyjnej bez recepty od 15 roku życia. Do tego czasu trzeba było udać się do lekarza, aby doszło do porodu. Premier Donald Tusk jest skłonny pójść dalej i zobowiązać się do zalegalizowania aborcji.

Wysłane przez:

2 minuty

Z naszym korespondentem w Warszawie, Adriana Sarletta

Mimo deszczu studenci dziś rano przed Uniwersytetem Warszawskim uśmiechali się. Są jednomyślni, ta ustawa jest dla nich ulgą. Dla 20-letniej Julii jest to również oczywiste: „ Moi przyjaciele i ja często oglądamy wiadomości, zwłaszcza od czasu pojawienia się nowego rządu, i czujemy ulgę w szybkości, z jaką przedłożono tę ustawę. Ponieważ w większości demokracji ta pigułka jest dostępna bez recepty, nie rozumiem, dlaczego nie miałaby jej znaleźć się w Polsce. »

z” Skutki uboczne »

Ale nie wszyscy są jeszcze przekonani. Za ladą swojej apteki Peeta martwi się liberalizacją pigułki „dzień po”: „ Mamy dwa opakowania tabletek „dzień po”, ale odkąd tu pracuję, nigdy nie musiałam ich rozdawać. Uważam, że jest to bardzo niebezpieczne, gdyż jest to lek wywołujący skutki uboczne. A moim zdaniem to lekarz decyduje o przepisaniu leku i informuje pacjenta o poważniejszych skutkach ubocznych.. »

Nawet aborcja

W ostatnich latach wiele kobiet zostało ukaranych za pomaganie innym w zażyciu tej popularnej pigułki bez porady lekarza. Obiecując, że to dopiero pierwszy krok, premier zapowiedział jednocześnie, że jest gotowy zalegalizować aborcję do dwunastu tygodni. Projekt ustawy powinien wkrótce trafić do parlamentu.

Czytaj więcejUE potwierdza, że ​​Polska spełnia warunki, aby otrzymać dofinansowanie w wysokości 76,5 mld euro

READ  Pays de Ploërmel: Andrzéj Malodobry, Polak, który dba o swój kraj i jest dumny ze swoich towarzyszy